Rota: Milano – Lago Maggiore, Alfa Romeo Müzesi

Milano’da hava biraz serin. Saatler Kuzey İtalya zamanını gösteriyor. Okullar açılmış. Aktarmalı Paki veya Koreli veya hintli yolcuların doldurduğu THY uçakları vızır vızır. Bir kaç hafta önceden planlanırsa, ekonomik bilet de bulunabiliyor. Milano’da hava biraz serin… İstanbul gibi… Ara ara sağanak yağmur geçişleri de oluyor.

Lago Maggiore'nin ortasındaki adada ortaçağdan yapıların arasında daracık yolarda tarihi yaşayabilirsiniz. Pizzasını deneyin.
Lago Maggiore’nin ortasındaki adada ortaçağdan yapıların arasında daracık yolarda tarihi yaşayabilirsiniz. Pizzasını deneyin.

Avrupa’nın moda merkezi Milano’ya yolu düşenler, bir saatlik kısa bir yolculukla Lago Maggiore Gölü’ne ulaşabiliyor. İçinde ortaçağdan kalma yapıların bulunduğu adaları da olan bu gölün kıyısındaki kasabalar oldukça sessiz ve huzur verici. Her yerde yeşil patlamış. Oteller, binalar “orijinal” hallerini ya korumuş, ya da korur gibi restore edilebilmiş.
Değişik bir hava, değişik ve temiz bir nefes için denenebilecek bir rota.

Şehir içinde rozbif ve Barola ağırlıklı bir menü ile tamamlanacak akşam yemeği keyfinize keyif katacaktır. ekmeğinizi İtalyan zeytinyağına banmayı da ihmal etmeyin.

Geçtiğimiz hafta içinde Alfa Romeo markasının İtalya’da bir zamanlar en büyük üretim tesislerinden biri olan müzesini ziyarete gittim. Bir grup gazeteci arkadaşla birlikte gerçekleşen bu geziye Alfa Romeo Türkiye Direktörü Türker Gürtekin ile markanın kanatları altındaki TOFAŞ’ın CEO’su Cengiz Eroldu da katıldı.

Lago MAggiore
Lago Maggiore

Milano’da hava biraz serin ama

Milano’yu koyu kırmızı ruj renkli Alfa Romeo ateşi de ısıtmıyor. Kurulduğu günden bu yana yüzbinlerce seksi otomobil üretmiş olan bu tesis, bir süre önce kapatıldı. 1 milyon 350 bin kare büyüklüğündeki alanın bir kısmını İtalyanlar ülkenin en büyük AVM’lerinden biri haline getirdiler. Günümüzdeki tüm hercai markaların konumlandığı bu alan, Milano’ya 20 dakika mesafede. Diğer alanlar antrepo gibi amaçlarla kullanılıyor. Tesisin küçük bir kısmı ise markanın tarihini sergileyen modellerin yer aldığı Alfa Romeo Müzesi haline getirilmiş. 2015 yılında da yeni haliyle açılmış. Milano’da hava biraz serin ama Alfa Romeo Müzesi otomobil severler açısından iç ısıtıcı bir çekim merkezi.

Milano yakınlarındaki müze, eski Alfa Romeo üretim tesislerinin bir köşesinde oluşturulmuş.
Milano yakınlarındaki müze, eski Alfa Romeo üretim tesislerinin bir köşesinde oluşturulmuş.

Müzenin içinde neler yok ki?

Alfa Romeo’nun ürettiği ilk otomobil de müzede, ilk Giulietta da. Markanın dört kez kazandığı Formula 1 şampiyonluklarının assolisti otomobiller de müzede. Kimisi çağının çok ilerisindeki görüntüleriyle uzay araçlarını andırıyor. Kimisi Ferrari markasının doğumunu müjdeliyor.

Hatırlanırsa Ferrari başlangıçta Alfa Romeo adına yarışan bir F1 pilotuydu. F1 araçlarını Alfa mühendisleriyle birlikte tasarlardı. Daha sonra Alfa’yı yetersiz bularak, kendi ayakları üzerinde uçmak istedi ve Ferrari otomobillerinin temelini attı.

Bir zamanlar Alfa Romeo üretiyordu. Şimdi İtalya'nın en büyük AVM'si.
Bir zamanlar Alfa Romeo üretiyordu. Şimdi İtalya’nın en büyük AVM’si.

Müzeyi gezerken aldığımız bilgiler, “Milli otomobil” tartışmasına katkıda bulunacak detaylar içeriyor. Geçmişi 100 yıl öncesine dayanan markanın uçak motorundan, formula aracına kadar geniş bir yelpazede; İtalyan sanayinin temellerinden biri olduğu ve buna rağmen halen üzerinde tartışıldığını hatırlatalım.

Agnelli Ailesi’nin ana hissedarlığındaki Fiat’ın Amerikan Chrysler’i satın alıp, ayaklandırmasından sonra; Alfa Romeo’ya şimdi Kuzey Amerika pazarlarından gelecek vitaminleri ihtiva eden bir serum takılıyor. 4C gibi çok çekici otomobilleri çağrıştıran modeller; 2.0 lt benzinli 200 hp, 2.2 dizel ve 520 hp’lik Ferrari motorlu yeni Gulia gibi modellerle Amerikan pazarında yeni şans arıyor. Tabii bu Avrupa ve Türkiye pazarına gelmeyeceği anlamı taşımıyor. Aynı motor seçenekleriyle yeni Alfa Romeo Gulia Türkiye’de de 2017 model olarak yeni yıldan itibaren satılmaya başlanacak.

Alfa Romeo’nun planları 2017 yılında yeni bir SUV ile basamak atlayacak. 2000’lerin başında; daha dünyada crossover konusu tam bilinmezken Alfa Romeo Kamal adıyla konsept hali otomobil fuarlarında sergilenen SUV, yola çıkıyor. Tabii ilk sergilemek maharet değil, üretip, satmak önemli. Bunu da konsepti üretemeyip, pazarı rakiplerine çoktan kaptırmış olan Alfa Romeo karar vericileri dinlesinler.

Alfa Romeo Jeep Türkiye Direktörü Türker Gürtekin
Alfa Romeo Jeep Türkiye Direktörü Türker Gürtekin

Alfa Gulia lansmanına katılan Türker Gürtekin, bu yılki satış hedeflerinin 750-800 adetlerde olacağını söyledi. Marka bu yıl Türkiye’de artık daha yukarı konumlandırılan Giulietta’yla temsil ediliyor. Yıllık 800 adete yaklaşacak Alfa satış rakamları içinde 11 adet 4C modeli de bulunuyor.

Alfa Romeo’nun artık daha sofistike modellerle öne çıkacağını söyleyen Alfa Romeo Jeep Türkiye Marka Direktörü Türker Gürtekin, özellikle 4C ve 4C Spider üzerinden geri dönüşler aldıklarını dile getirdi.

 

Alfa Romeo Gulia'yı Ferrari motoru olarak da bilinen 5.9 lt 510 hp ile kullandık.
Alfa Romeo Gulia’yı Ferrari motoru olarak da bilinen 5.9 lt 510 hp ile kullandık.

“Gulia ve Stelvio 2017’de Türkiye Pazarında Olacak”

2017 yılında Türkiye pazarına giriş yapacak iki yeni Alfa Romeo modelinin ayrıntılarını, İtalya’daki Alfa Romeo Müzesi’nde basın mensuplarıyla paylaşan Gürtekin, “4C ve 4C Spider’dan sonra şimdi sırada önce yeni sedan modelimiz Giulia, ardından da SUV modelimiz Stelvio var. Bu önemli haberi sizlere vermek için müzeyi uygun gördük. Çünkü global olarak Alfa Romeo geçen sene müzeyi yenileyip, 105’inci yılda yeni nefes olarak Giulia’yı vurgulamıştı. 2017 yılının ilk çeyreğinde yeni Gulia’yı Türkiye pazarına sokuyor olacağız. Türkiye şartlarına uygun bir motor gamıyla Türkiye’ye gireceğiz” dedi.

ALFA STELVIO Türkiye’ye ne zaman gelecek

Gürtekin, “SUV modelimiz Alfa Romeo Stelvio yavaş yavaş internet mecrasında görülmeye başladı. Son 3 ay içerisinde onun da üretimi başlıyor. Stelvio’yu 2017 yılının ikinci çeyreği sonları, en geç üçüncü çeyreği gibi Türkiye pazarında görüyor olacağız. Dolayısıyla markanın 107. yılı olan 2017 büyük yeniliklere gebe olacak.
Giulia’yı bekleyen hazır bir kitle var zaten. Özellikle eski 156 ve 159 müşterileri bizimle temasa geçmeye başladı. Kasım-Aralık ayı gibi test araçlarını getirip söz konusu özel müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yeni modellerle Türkiye Pazarında 1000’li Satış Adetleri Hedefliyoruz”
Alfa Romeo markasının Türkiye’deki satış adetleriyle ilgili güncel bilgiler veren Alfa Romeo Marka Direktörü Türker Gürtekin, “Bu sene Alfa Romeo için hedeflediğimiz satış adedi 800 adetler bandında. Biz bunu tek bir modelle yani sadece Giulietta’yla yaptık bu sene. Bu bakımdan aslında oldukça zor bir seneydi bizim için. Geçen sene aralıkta markayı yeni bir yere konumladık, tek bir modelle savaştık. Arkadan biraz 4C’nin desteği geldi ama daha çok imaj desteği oldu. 4C bizim zaten az sayıda, özel kotalar ile sattığımız çok özel bir koleksiyon modeli. Ancak önümüzdeki sene Gulia’nın modellerimiz arasına katılmasıyla, Stelvio’nun gelmesiyle ve Giulietta’nın yeni pozisyonuyla tekrar 1000’li adetleri yakalamayı planlıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz