Michelin Genel Müdürü: Kar yağmadan lastiklerinizi taktıracaktınız

0

Uzmanlar, yola çıkmadan önce sürücüleri araçlarının kontrollerini yapmaları konusunda uyarırken, kış lastiklerini ise bir an önce taktırmaları gerekliliğe dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının eksi derecelere kadar düşmesi bekleniyor. Kış lastiği taktırmamanın cezası ise 519 TL. Konuyla ilgili uyarıda bulananlardan biri de Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani. Gialiani “Araç sürücüleri kar yağışının gelmesini beklemeden kış lastiklerini taktırmalı. Bu şekilde çok daha güvenli ve yüksek performanslı yolculuk edebilirler hem de bayilerdeki yoğunluklara takılmamış olurlar” diye konuştu.

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT!

Havanın soğuması, kar yağışları ve buzlanma tehlikesinin bir arada yaşandığı bu günlerde, sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olmaları gerekiyor. Michelin’in sürücülere kış aylarında araç kullanımına ilişkin şu ipuçlarını veriyor.

-Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir edin. Kışın lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşük oluyor.

-Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürüyor.

-Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin.

-Aracınızın lastik hava basıncını kış mevsimi şartlarına uygun olarak ayarlayın. Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin.

-Güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçin. En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.

-Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki ‘Acil durak’ alalarına gidin ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakın.

-Akü kontrolünüzü yapın ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.

-Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.

-Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyir etmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin.

-Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here