Mevlana okudu, İstiklal Marşı ezberledi, derken Cuma’ya başladı

Türkiye, global dünyanın parçası otomotiv markalarının uluslararası yöneticilerine ve o yöneticiler de Türkiye’ye alıştılar. Çok yönetici görüldü ama halen bu yılbaşında göre ve gelen Hyundai Assan Başkanı Mong Hyun Yoon gibisi çıkmadı.

53 yaşındaki Başkan Mong Hyun Yoon, iş yaşamında ilk Kore dışı görevi olan Türkiye için hazırlıklarını daha Seul’deyken yapmaya başlamış.

İlk dikkatini çeken Mevlana olunca, onun felsefesini öğrenmeye ve “Sevgi’ konusunu ele almaya yönelik okumalara dalmış. Türkiye’ye gelince de Konya’ya gitmeyi ve orada Mevlana’yı yerinde görmeyi çok istemiş. Halen gerçekleştiremediği bu arzusu varlığını korurken, Başkan Moon müzikalitesinin hoşuna gittiğini söylediği İstiklal Marşı’nın ilk iki katısını yani en çok söylenen bölümlerini ezberledi.

Türkiye’nin son konuklarından olan Başkan Yoon’un merak ve ilgisi bunlarla kalmamış. Yoon, haftanın üç gününü geçirdiği izmit Ali Kahya’daki Hyunda fabrikası işçilerinden Cuma namazı kılanlara katılmaya başlamış. Bir süredir her cuma fabrika içindeki mescite gitmeye başlayan Yoon’un en son planı ise Euro16 kapsamında Türkiye’nin maçlarını izlemek olacak.

Fabrikaya kurulacak dev ekranlarla maç saatinde 800 işçisiyle birlikte Türkiye’nin ulusal takım maçlarını izlemeye hazırlanan Yoon’un ülkemize yönelik diğer keşiflerinin neler olacağı merak ediliyor.

Hyundai’nin Türkiye turu kapsamında Adana ve Mersin’e gelerek, burada bayileriyle konuşan Yoon, onların beklentilerini de doğrudan dinledi. Başkan Yoon Mersin’de Derya Otomotiv bünyesinde gazetecilerle de bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

HYUNDAİ YOLU YARILADI

Otomotiv sektörünün sürekli yükselen markası Hyundai, en son satışa sunduğu iki yeni modeli Elantra ile Tucson’un satışlarına katkı sağlamak ve Haziran ayında başlayacak UEFA Euro 2016 ana sponsorluğunu çok daha geniş kitlelere duyurmak amacıyla Türkiyle çapında bir tur düzenliyor.

27 Nisan Çarşamba günü start alan turda, 2 adet Elantra 1.6 lt CRDI DCT, 1 adet Elantra 1.6 lt CRDI Manuel, 1 adet Tucson 1.6 lt T-GDI ve 1 adet Tucson 2.0 lt CRDI Executive araçlara yer veriliyor.

5 araç İstanbul’dan batı istikametine doğru yola çıkarken Hyundai’nin ana sponsoru olduğu Euro 2016 aktiviteleriyle de önce Ege Bölgesi’ni ve sonra da İç Anadolu Bölgesi’ni ziyaret ederek Akdeniz’e ulaştı.

10 bin kilometre boyunca sadece periyodik olarak kontrol edilen araçlar, 6 bin km’yi tamamladı.

Hyundai Türkiye Turu’nun Akdeniz Bölgesi’ndeki duraklarından biri de Mersin’de Hyundai Derya Otomotiv oldu. Ziyarete Hyundai Assan Başkanı Mong Hyun Yoon ve Genel Müdür Önder Göker de katıldı.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, Hyundai Türkiye Turu’yla ilgili olarak, “Geçtiğimiz aylarda satışa sunduğumuz ilki yeni modelimiz kendi sınıflarında büyük bir ilgi çekerek satış rakamlarını hızla yukarı çıkarıyor. Bizler ürettiğimiz her modelimizin arkasındayız ve özellikle Yeni Elantra modelimiz için sunduğumuz 7 Yıl Garanti’den de gurur duyuyoruz” dedi.

Önder Göker ayrıca, “25 yıl önce Türkiye pazarına giriş yapan Hyundai, 1997 yılında da İzmit’te üretime başlayarak ülke ekonomisine önemli bir şekilde katkıda bulunuyor. Son yıllarda yapmış olduğumuz önemli yatırımlar ve hızla gelişen teknolomiz sayesinde bugün Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci otomotiv markasıyız. Şu an yıllık kapasitemiz 245.000 adede çıktı ve 2015 yılında ürettiğimiz otomobillerimizin 201 bin 277 adetini 40’tan fazla ülkeye ihraç ettik. Bugüne kadar 7 milyar dolardan fazla ihracat geliri elde ettik ve 2016 yılı beklentimiz ise 2 milyar dolar seviyesinde. Ayrıca önümüzdeki günlerde İzmit’teki fabrikamızın bantlarından 1 milyonuncu aracın üretimine imzamızı da atacağız. Bu konuda son derece mutlu ve heyecanlıyız çünkü 2002’de yıllık yaklaşık 4.500 adet ihracat yaparken şimdi bir haftada bu rakama ulaşıyoruz. Satışlar açısından olumlu tablo çizerek 2016’nın geçtiğimiz yıla benzer bir tablo çizeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hyundai Assan olarak ilk 4 ayda toplam 14.577 adet satış gerçekleştirerek yüzde 5,9 pazar payına sahip olduk ” dedi.

Halil Okşit – Mersin


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz