Meslek liseli diye işe almadılar, özel teste girdi, şimdi genel müdür oldu

 

 

 

Günümüzde iş az, iş arayan ise çok. Hele bir de daha gençken, okullar yeni bitmişken “O ne özgüven o” dedirtecek kadar üst kademelere gözünü dikmiş genç sayısı da fazlayken, bunu başarmak oldukça zor.

Günümüzde bir iş sahibi olmanın önünde eğitimleriniz ne kadar iyi olursa olsun bir çok engel de bulunuyor. Diplomalar, yeterlilik, yabancı dil, sertifikalar yetmiyor. Okuduğunuz lise, ortaoukul, ilkokul gündeme geliyor.

Eskiden böyle değil miydi?

Genel müdürlüğe giden yollar daha mı açıktı?

Sanmıyoruz.

İşte bu konuda yaşanmış bir gerçeği halen Türkiye’nin en büyük üç şirketinden birinin genel müdürünün ağzından dinleyelim.

 

 

MESLEK LİSESİ, MEMLEKET MESELESİ'NE VURGU YAPTI

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, İzmir’de yapılan TAYSAD toplantısında kendi yaşamından bir gerçeği de ilk kez anlattı.

Toplantıda Koç Holding’in öncülüğünü yaptığı "meslek lisesi, memleket meselesi" konusuna vurgu yapan Yenigün, şunları söyledi:

“Ben meslek lisesi mezunuyum. Beni meslek lisesi mezunu olduğum için Ford Otosan’a almadılar. Bana çarpma bölme testi yapmadılar ama çok ilgi çekici bir teste tabii tuttular ve ben o testi geçerek şu an bulunduğum pozisyona geldim. Bizim işimize mühendislerin çok büyük katma değeri var ama meslek lisesi mezunu olan, bu işin mutfağından yetişmiş arkadaşlarımız da en az mühendis arkadaşlarımız kadar yetenekli’’ diye konuştu.

 

Bu arada hemen belirtelim, Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün, meslek lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi.

 

1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kariyerine aynı yıl Otosan'da atölye mühendisi olarak başladı. Yurtdışı eğitiminin ardından 1992'de proje mühendisi oldu. 1997'de proje lideri olarak göreve başlayan Yenigün, 1999'da Ford Kocaeli fabrikasında kaynak alan müdürü görevine geldi. 2007'de genel müdür yardımcısı olarak atandı ve Kocaeli fabrika müdürü oldu.

Nuri Otay'ın ardından 15 Şubat 2012'de Ford Otosan Genel Müdürü pozisyonuna getirildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz