Merkel’in reçetesi bumerang gibi döndü

 

 

Şubat ayı, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da soğuk geçti. Yeni otomobil satışlarının geçen yılın şubat ayına göre yüzde 10 azaldığı pazarda, ay boyu toplam 200 bin 683 adet araç satıldı. Satışların düşmesine sebep olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ekonomi reçetesi gösteriliyor.

Kurtuluş reçetesi olarak da adlandırılan ve Euro bölgesindeki her ülkenin kendi devalüasyonunu yapması fikrine dayanan reçetenin Almanya’ya bumerang gibi geri döndüğü düşünülüyor.

Alman üreticiler, ihracatta inanılmaz satışlar gerçekleştirip performanslarını daha da arttırırken; iç pazarda düşüşler yaşıyorlar.

Ocak-şubat ayı satışlarının da yüzde 9.6 düştüğü Almanya pazarında ilk iki ay toplam 392 bin 773 adet yeni otomobil satıldı. Ülke satışlarında lider üretici 42 bin 875 adetlik satışla ve yüzde 21.4 pazar payıyla Volkswagen olurken; Mercedes 17 bin 581 adetlik satışla ve yüzde 8.8’lik pazar payıyla ikinci, Audi 16 bin 926 adetlik satışla ve yüzde 8.4’lk pazar payıyla üçüncü sırada yer aldı.

İlk üçü yerli üreticilerden oluşan Almanya'nın Top 10 listesi…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz