Merkel, yerliyi korudu emisyonda AB’yi uyardı

Frankfurt Otomobil Fuarı’nın resmi açılışına katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa topraklarındaki karbondioksit emisyonu üzerine Almanya'nın yaklaşımını dile getirdi.

Merkel’in gündeminde Avrupa Birliği’nin CO2 değerleri vardı. Bu değerlerle ilgili mantıklı bir düzenlemenin yapılması gerektiğini belirten Merkel, Alman hükümetinin makul bir denge kurulmasından yana olduğunu belirtti.

Büyüme ve inovasyon için yalnızca küçük ve tasarruflu otomobiller üretilmesinin yanlış olduğuna değinen Merkel, “Önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlar sektörde etkili bir rol oynayacak.” dedi. Merkel, 2020 yılına kadar sokaklarda 1 milyon elektrikli aracın olmasını planladıklarının da altını çizdi.

Avrupa’da geçen yıl 132.4 gram olan CO2 emisyonunun 2020 yılına kadar kilometre başına 95 grama düşürülmesi hedefleniyor.

Otomotiv üreticileri de bu oranı yakalamak için motor hacimlerini küçültüyorlar. Artık 0.9-1.2 litre arasındaki motorlar 10 yıl öncesinin 2.0 litrelik motorlarının güçlerine sahip ve daha az CO2 salımı yapıyor.

3.0 litre ve üzeri motorlara sahip otomobillerin satışları ise gönümüzdeki yıllarda zor görünüyor. Motor hacimi gereği, hibrid teknolojiye geçmedikleri sürece AB kriterlerini yakalamaları mümkün görünmüyor.

Merkel, Almanya'nın bu motorlara sahip araçları üreten Mercedes, BMW ve Audi gibi önemli markalarının anavatanı olarak, endüstrisine sahip çıkmaya çalışıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz