Mercedes’ten yıldızlar geçidi

0

 

Yılın son otomobil gösterisi Los Angeles’ta başladı. Jeep’ten Subaru’ya, Mazda’dan Toyota ve Nissan’a Kuzey Amerika pazarının tüm oyuncuları adeta son gösteri için sahneye çıktılar.

Fuarda bu yılın tüm fuarlarında olduğu gibi büyük gösteriyi gerçekleştirenlerden biri Alman Mercedes’ti. 2017 başındaki Cenevre ve ardından evindeki Frankfurt Motor Show’da 1000 beygirlik Project One gibi geleceğin modellerini de ışınlayan yıldız logolu marka, Amerika’da başrole CLS’yi koyarken, diğer modellerini de etrafına dizdi.

İşte Mercedes’in LA 2018 yıldızlar geçidi

Yeni Mercedes-Benz CLS, ilk kez beş koltuklu olarak ortaya çıktı. CLS, yeni dört ve altı silindirli tamamen yeni motorlarla yollara çıkıyor.

Otomobilin mucidi, CLS dışında sıra dışı üç otomobilini daha fuarda sergiliyor; Formula 1 hibrit teknolojisine sahip hiper spor otomobili Mercedes-AMG Project ONE, daha da geliştirilen tasarımı ve safkan lüksü gözler önüne seren iç mekânıyla yeni S-Serisi Cabriolet ve seri üretime yakın konsept olarak gelişmiş yarış teknolojisini maksimum güvenlik ve ekonomiyle birleştiriren, AMG performans markasının gelecek odaklı modeli Mercedes-AMG GT4.

Yeni Mercedes CLS

Yeni CLS

Yay gibi gergin omuz çizgisi, dar yan camları ve basık Greenhouse tasarım formu ile bu yepyeni model, safkan CLS genlerine sahip olduğunu gösteriyor. Önceki nesilde kendine yer bulmuş olan sert çizgilerden uzaklaşıldığının görülüyor. 0,26 cW’lik rüzgar sürtünme katsayısı dikkat çekici bir silüetin habercisi.

Resmi verilere göre ortalama yakıt tüketimleri 7,5 – 5,6 lt/100 km arasında değişen ikisi dizel ve biri benzinli olmak üzere üç adet 6 silindirli motor seçeneği sunuluyor.

Mercedes-AMG Project ONE – Formula 1 dünya şampiyonuna çok yakın

İki kişilik bir süper spor otomobil olan Mercedes-AMG Project ONE bir ilke imza atarak gelişmiş ve verimli Formula 1 hibrit teknolojisini neredeyse birebir yarış pistlerinden yollara aktarıyor. Yüksek performans tipi hibrit 1.000 BG’nin üzerinde güç üretiyor ve 350 km/sa’nin üzerinde maksimum hıza ulaşıyor. Aracın sahip olduğu yüksek performanslı plug-in sistemi, doğrudan Formula 1’den transfer edildi. Sistem birbiriyle uyum içerisinde çalışan yüksek entegrasyonlu bir adet içten yanmalı turbo benzinli motor ve toplam dört adet elektro motordan oluşuyor.

Canavar motorun hacmi 1.6 lt

Başka hiç bir yol onaylı araç 11 binli  devirlere çıkamıyor

Daha önce hiçbir yarış teknolojisi böylesine doğrudan yollara transfer edilmemişti. Ön aksın gerisinde konumlandırılan 1,6 litre hacimli V6-Hibrit benzinli motoru, küçük değişikliklerle doğrudan Formula 1 programından alındı.

Ancak bu canavar motor tam olarak ehlileştirilmedi. 11.000 devir/dakika performansına sahip. Başka hiçbir yol onaylı otomobil bu kadar yüksek devir sayısına ulaşamıyor.

S-Serisi Cabriolet – Daha da sportif

Mercedes-Benz Los Angeles Auto Show 2017 gösterisinde

Mercedes-Benz markasının amiral gemisi olarak tanımlanan S-Serisi ailesinin bir üyesi olarak Cabriolet de kısa bir süre önce lüks sedanda hayata geçirilen güncellemelerden yararlanıyor.

Yeni ve fonksiyonları geliştirilen sürüş destek sistemleri, yeni nesil direksiyon da dâhil geniş ekran kokpitli modern kumanda ve gösterge konsepti, son derece özgün ENERGIZING konfor yönetimi ve yeni nesil bilgi ve eğlence sistemleri bunlardan bazılarını oluşturuyor. OLED teknolojisinde sahip yenilikçi arka stop lambaları iki kişilik versiyona özel standart ekipman olarak sunuluyor.

Mercedes-AMG GT4

 

Seri üretim motor sporları teknolojisiyle buluşuyor

Mercedes-AMG GT4, heyecan uyandıran bir yarış pisti performansına sahip olan Mercedes-AMG GT R’ı temel alıyor. Bu yol tipi spor otomobilinin son derece yüksek sürüş dinamikleri daha da geliştirildi. Temel felsefe olarak standart ekipman yarış ortamında taviz vermeyi gerektirecek olduğunda Mercedes AMG GT4’de yerini saf kan motor sporları teknolojisi dolduruyor. GT3 alanındaki uzun yıllara dayanan deneyimlerin doğrudan gelişime yansımış olduğu açıkça görülüyor. Mercedes-AMG, yeni yarış otomobiliyle dinamik yükselişe sahip yepyeni bir GT kategorisi yaratıyor.

Ayarlanabilir pedallar ve opsiyonel olarak sunulan kliması ile yeni standartlar belirleyen bu yarış otomobilinde ABS ve çekiş kontrol sistemi de kişisel tercihlere göre değiştirilebiliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here