Mercedes’ten Türkiye’deki 50’nci yılında büyük müjde

En iyi ürünleri üretip, en iyi fiyata ihraç ediyoruz. Kendimize mi? Vergiler nedeniyle biz yüksek fiyat ödüyoruz.

1967’de ‘Otomarsan‘ ismiyle Davutpaşa’da kurulan ve bugün 1 milyar euroyu aşan yatırımıyla Türkiye’nin yabancı sermayeli en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de kesintisiz olarak üretim yaptığı yarım asrı geride bıraktı.

Şirket, Türkiye’de kuruluşunun 50. yılını İstanbul Davutpaşa’da, faaliyetlerine başladığı eski otobüs fabrikasında törenle kutladı.

Mercedes yöneticileri Daum, Seeger ve Süer Sülün

Törende konuşan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün,50 yılda pek çok ilke, yeniliğe, başarıya ve rekora imza atarak sektöre öncülük ettiklerini belirterek, “Kuruluşundan bu yana üretimimiz aralıksız devam ederek ekonomimize ve geleceğimize katkıda bulunduk” dedi.

Otomarsan bahçesinde Topkapı Otogarı kuruldu

1967’de 26.5 milyon lira sermaye ile kurulan Otomarsan’ın 293 kişi ile günde yarım otobüs ürettiğini söyleyen Sülün, Mercedes-Benz Türk’ün 50’nci yılında 6 bin 300 çalışanla dev bir şirkete dönüştüğünü belirtti. Süer Sülün, kilometre taşlarıyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 3 bin 500 çalışanımız ile günde 16 otobüs ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 1.800 çalışanımız ile günde 58 kamyon üretiyoruz. 1970’de ilk ihracatımızı Mısır’a 1 adet otobüsle gerçekleştirmiştik. Şimdi ürettiğimiz otobüs ve kamyonlar, 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Bugüne kadar bin otobüs, 37 bin kamyonu dünya pazarlarına gönderdik. Bugün Türkiye’de her üç kamyondan ikisini ve her iki otobüsten birini Mercedes-Benz Türk olarak biz üretiyoruz. 1 milyar euroyu aşkın yatırımımızla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan şirketimiz, 50 yıllık tarihinde otomotiv sektörünün vergi rekortmenleri arasında yerini almış, yaptığı yatırımlar ve yarattığı istihdam ekonomiye katkıda bulunmuş, aynı zamanda sürdürdüğü uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de toplumsal fayda sağlayarak iyi bir kurumsal vatandaş oldu. 50. yılımız nedeni ile hayata geçirdiğimiz ‘50 Yılda 50 Startup’ projemiz de buna çok iyi bir örnektir. Bu proje ile yalnızca kendi alanımıza ve işimize değil, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline de yatırım yaptığımızı gösteriyoruz. Bu kapsamda 50 startup’ı destekliyor ve 500 bin TL’lik para ödülünü kendilerine tamamen hibe ediyoruz.”

Yıllık ihracatını 2 milyar dolara çıkaracak.

Yeni yatırımlara devam ettiklerinin altını çizen Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı, Aksaray fabrikasının üretimin kapasitesinin bu yıl ikiye katlanacağını söyledi. Süer Sülün, “Yeni yatırımla birlikte 1 milyar dolar olan ihracatımız, ikiye katlanarak 2 milyar dolara yükselecek” diye konuştu.

Türkiye’ye yatırımlar devam edecek

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi, Kamyon ve Otobüs Grubu Başkanı Martin Daum, Mercedes-Benz Türk’ün bugün üretim, Ar-Ge ve IT ağı ile Almanya’daki merkez fonksiyonları içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Mercedes-Benz Türk kuruluşundan bugüne Türkiye’deki otobüs ve kamyon üretiminde sanayinin gelişmesine öncülük ederek dünyaya da örnek oldu. Bu sebeple 50 yıl boyunca Türkiye’deki üretim tesislerine yaptığımız yatırımlar arttı, hatta Türkiye organizasyonumuza ilave sorumluluklar verildi” dedi. Yarım asırlık sürede toplam 310 bin otobüs ve kamyon ürettiklerini kaydeden Daum, şöyle devam etti: 310 bin aracı yan yana koyduğunuz zaman ana merkezimiz Stuttgart’a kadar uzanır. Şimdi daha kısa sürede daha fazla araç üretip Stuttgart’tan Türkiye’ye döneceğiz. 80 milyonluk Türkiye’de büyük potansiyel var. Nüfusun yüzde 40’ı 25 yaşın altında. Bundan sonra daha iyi günler geçireceğiz. Mercedes-Benz Türk’e ve Türkiye’ye güveniyoruz. Yatırımlarımızı sürdüreceğiz.” 

Lükste zirveye ulaştık

Geçen yıl Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanlığı görevini Süer Sülün’e devreden Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Britta Seeger, bu önemli günde şirketi yalnız bırakmadı. Seeger, “Türkiye’de çalışmak benim için son derece keyifliydi. Mercedes-Benz Türk ekibi benim bugüne kadar çalıştığım en çalışkan, en tutkulu, en güvenilir ve işine bağlılığı en yüksek ekiplerden biri diyebilirim” sözleriyle eski takım arkadaşlarına övgüler yağdırdı. Seeger, şöyle devam etti: “Bu ekip 2016’da ve 2017 yılı ilk yarısında premium segmentte liderliğe ulaştı ve yeni hedeflerine kitlendi. Her zaman çıtayı yükseltmek ve inovatif çözümler sunmak Daimler ekibi olarak genlerimizde var. Bu sebeple gelişen teknolojide liderlik özelliklerine odaklandığımız “Leadership 2020” olarak adlandırdığımız küresel bir değişim projesi başlattık. Bu yenilikçi, öncü yaklaşımın yansımasını Mercedes-Benz Türk’ün 50. yılı kapsamında hayata geçirdiği ‘50. Yılda 50 Startup’ projesinde de görüyoruz. Hayatı ve çevrelerini değiştirmeye gönüllü Mercedes-Benz Türk ekibini gönülden kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.”

Enfes bir otomobil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz