Mercedes’ten Aksaray’a yeni görev

Türkiye ve dünyanın en büyük ağır ticari araç üreticilerinden olan Mercedes Benz, Aksaray fabrikasında rotayı yeni modellere çevirdi.

Dünya devinin aldığı yeni yatırım kararıyla Aksaray’da halen eski jenerasyonu üretilen uzun yol kamyonu Actros ile dağıtım kamyonu Antos üretimi start alacak.

Halen Almanya’da son modeli üretilen bu kamyonlardan Actros’un Türkiye’de bir önceki nesli üretiliyor.

Mercedes böylece üç büyük kamyon ve çekicisini yani Actros, Antos ve inşaat kamyonu Arocs’u yeniliyor.

Bu arada Mercedes markasının da patronu Daimler Grubu’nun İstanbullu Başkanı Dieter Zetche, Cenevre’de görüştüğümüz isimlerden biriydi.

1953 doğumlu Başkan Zetche, Daimler’in kaptan koltuğunda 65 yaşına kadar oturmaya devam edecek.


Diter-Zetche-Daimler-Mercedes


Daimler’in Chrysler’den ayrılış operasyonu da dahil olmak üzere son dönemdeki büyük çıkışını yöneten bu isim, Renault-Nissan Grubu ile geliştirdiği işbirliği ile markanın çok satan modeller üretmesine de start veren son dönemin en başarılı yöneticilerinden biri oldu.

Zetche, elektrikli araçlar konusunda öncü adımlar atmayı tercih etmezken, Maybach ve AMG alt markalarını yeniden canlandırması ve downsizing motorlara sahip A, B, CLA, C ve E Serisi modelleriyle kompakt pazarı boş bırakmadı.

Zetsche ile yaptığımız dar masa toplantıda, şirketin elektrikli araçlara bakışını, Maybach ile hedefinin ne olduğunu, Apple ve Google gibi yeni dönem teknoloji şirketlerinin otomobil sevdalarını konuştuk.APPLE KORKUTUYOR MU?

Teknoloji ve telekom endüstrisinin otomotiv dünyasına adım atması otomotiv şirketlerini korkutuyor mu?

Mercedes CEO’su Dieter Zetsche, Google ve Apple gibi yenidönem teknoloji şirketlerinin sahip olduğu teknolojilerle otomotiv endüstrisine önemli katkılar sağlayabileceklerinin altını çizdi. Deneyimli ve başarılı yönetici, bu alanda gelecek tüm yeniliklere açık olduklarını söyledi.

Hali hazırda Alman devi Mercedes’in, LG Electronics ve Samsung gibi şirketlerle yeni teknolojiler geliştirmek adına görüşme içinde olduğunu söyleyen Zetsche, “Oyunun kuralları sürekli değişse de önümüzdeki yıl düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda da Apple ve Google’ın otomobillerini konuşuyor olacağımızı düşünmüyorum” diyerek, teknoloji devlerinin otomobile yönelik çalışmalarının kısa vadeli olduğuna inanmadığını dile getirdi.

ELEKTRİKLİ DÖNEMİ HENÜZ GELMEDİ

Elektrikli araç devi Tesla’nın Model S ile lüks elektrikli segmentinde yakaladığı başarıyı gören Mercedes de kolları sıvadı. Konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Mercedes CEO’su Dieter Zetsche, “Şimdilik elektrikli araçların bizim için uygunluğunu araştırıyoruz.” dedi.

Zetsche konuşmasında, halen hibrit teknolojisinin önemli bir role sahip olduğunun altını çizerken; tamamen elektrikli araçların yakıt hücreli otomobillerden daha avantajlı olduğunu ancak uzun vadede yavaş yavaş büyüyeceğini öngördüğünü ifade etti.

Kendi kendine giden otonom otomobillere de değinen Zetsche, şimdilik bu alanda çeşitli hukuki sorunların olduğunu ve bu sorunların adım adım aşılarak sonuca ulaşılabileceğini belirtti.

ÜNLÜLERİN MAYBACH’I GERİ DÖNDÜ

Dünyadaki sayılı zenginlerin ve devlet başkanlarının kullandığı lüks limuzinler kervanına bir yenisi eklendi. Bir önceki nesli Elvis Presley, Coco Chanel ve Elizabeth Taylor gibi ünlü isimler tarafından kullanılan Mercedes Maybach S600 Pullman yenilendi.

S600 Pullman, S Serisi Maybach ile birlikte Cenevre Otomobil Fuarı’nda podyuma çıktı.

Mercedes’in yeniden canlanan alt markası Maybach’ın iki yeni modeli hakkında açıklama yapan CEO Dieter Zetsche, S Serisi Maybach’ın Çin, Rusya ve Orta Doğu gibi pazarları hedef alacağını söylerken; abisi S600 Pullman için Çin ve ABD’nin ana pazar olacağını belirtti.

İMZALI MOTORKU AMG GT3

Mercedes’in Cenevre’de ilk kez gösterdiği yeni AMG GT3 aracı oldukça dikkat çekiciydi. Bu çok özel araç, pistlerin tozunu alırken, markanın AMG alt markasıyla çıkardığı en son yarış otomobili özelliğine sahip.

Bu otomobilde 6.3 litrelik V8 motor görev yapıyor.

Aracın motoru özel olarak tek bir usta tarafından üretiliyor ve imzalanıyor. Daha sonra da “Bu motor, … tarafından üretiliyor” ibaresi motorun üzerine çakılıyor.


Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here