Mercedes’ten 6 yılda 10 elektrikli model

0
Mercedes 10 elektrikli model çıkaracak.

Mercedes’ten 6 yılda 10 elektrikli model

Elektrikli otomobilde yeni markası EQ’yu Paris’te duyuran Mercedes, 2019 ile 2025 yılları arasında EQ logosu taşıyan 10 elektrikli modelini lanse etmeyi planlıyor.

Elektrikli otomobilde yeni markası EQ’yu (Electric Intelligence) Paris’te resmen duyuran Mercedes’in bu alandaki yol haritası belli oldu. SUV formatındaki konsept aracı Generation EQ’yu da Paris’te sergileyen Mercedes, 2019 ile 2025 yılları arasında EQ logosu taşıyan 10 elektrikli modelini lanse etmeyi planlıyor. Teorik olarak 26 model için farklı isimlendirme imkanı sunan EQA’dan EQX’e bütün isimleri kaydettiren Mercedes, alfabedeki tüm harfleri kullanmayacak belki ama 10’unu kullanacak. Mercedes’in bu planı 2019’dan itibaren yılda iki elektrikli otomobil anlamına geliyor. EQ, maliyetlerin azaltılması amacıyla konvansiyonel modellerin üretildiği hatlar üzerinde üretilecek. Maliyeti düşürmek Mercedes’in birinci önceliği olacak. Mercedes’in elektikli modeller konusundaki çalışmaları bugüne kadar sınırlı kalmıştı. Bu yeni marka ile firma elektrikli araç pazarında gelecek 10 yılda liderliği hedefliyor.

İşte Elektrikli Zeka

Mercedes’in Paris’te tanıttığı Generation EQ, SUV tasarımını coupe karakteriyle harmanlarken arka kısımda Shooting Brake esintilerini de sergiliyor. Akıcı hatlara sahip alçak ve uzun siluetiyle dikkat çeken araç, parlak siyah motor kaputu, ön camı ve koyu renk panoramik cam tavanıyla gümüş gövde rengiyle kontrast oluşturuyor. 21 inçlik alaşım jantlar da dinamik görünümü destekliyor. Araçta yan aynaların yerinde kameralar bulunuyor. Daha temiz bir aerodinamik şekil oluşturmak adına da kapı tutacakları ve ön cam silecekleri de gizlenmiş durumda. Dış tasarımındaki LED’ler ile dikkat çeken Generation EQ’nun içinde de elektrikli aydınlatma şeritleri bulunuyor. İç tasarımın merkezine ise 24 inç TFT ekran yer alıyor.

Menzili 500 km

Gövdenin altında iki adet elektrik motoru yer alıyor. Motorlar en güçlü versiyonda toplam 300 kW (408 BG) sistem gücü ve 700 Nm tork üretirken sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Generation EQ, 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlıyor. İki aksın arasında araç zemininde gizlenen 70 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalar 500 km’ye varan bir menzil sunuyor. Herhangi bir standart prizden de şarj edilebilen Generation EQ yüksek kapasiteli hızlı şarj noktalarında da şarj edilebiliyor. 100 km ‘Sıfır Emisyon’ menzili için sadece 5 dakikalık bir şarj süresinin yeterli oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here