Mercedes yeni fabrika açacak

Kanatları altında Alman lüks otomobil markası Mercedes’in bulunduğum Daimler, Macaristan’daki ikinci fabrikası için kolları sıvadı. 1 milyar euroluk yatırımla Macaristan’ın Kecskemet kentine fabrika inşa edecek olan Alman devi burada B-Serisi, CLA ve CLA Shooting Break gibi önden çekişli ve arkadan itişli modellerini üretecek. Ayrıca fabrikaya alternatif motorlu modelleri üretecek üretim sistemi de kurulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mercedes-Benz yönetim kurulu üyesi Markus Schaefer, yeni fabrikanın farklı mimarideki modelleri üretebilecek esneklikte olduğunu doğruladı.

Daimler’in 1 milyar euroluk yatırımı 2020 yılında tamamlanacak ve bu sayede 2 bin 500 kişiye yeni istihdam sağlanacak.

Macaristan’a yapılacak yeni fabrika hakkında konuşan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto fabrikanın yıllık 150 bin adetlik otomobil üretimi gerçekleştireceğini söyledi.

Daimler, 2012 yılında açtığı aynı şehirdeki ilk fabrikasında 180 bini geçen yıl olmak üzere şimdiye kadar 500 binden fazla yeni otomobil üretimi gerçekleştirdi.

Üç büyük Alman lüks devi Mercedes, BMW ve Audi’den Audi’nin de Macaristan’da bir fabrikası bulunuyor. Audi ülkeye 1993 yılında 8 milyar euroluk fabrika yatırımı yapmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz