Mercedes yedek parça bekleyenlere haber var

Mercedes araç sahiplerinin kaza, arıza gibi sorunlarda araçlarıdan uzun süre ayrı kalmasının önüne geçilecek yeni bir hamle yaptı. Şirket bu hamle için 8 milyon avro yatırıma imza attı. Yeni yatırımla Mercedes Benz Türk, Yedek Parça Dağıtım Merkezi kullanım alanını artırdı.

Mercedes, Türkiye’de artan araç çeşitliliği gerçeğiyle müşteri beklentilerini daha hızlı karşılanmayı hedefliyor. Sistem Mercedes servisleri kapsamında otomobil sahiplerinin araçları için bekledikleri parçanın sevkiyatını izleyebilmelerine de imkan tanıyor.

Şirket, İstanbul’daki yedek parça merkezinde mevcut 12 bin adet ambar gözü sayısını artırdı ve büyük hacimli ambarlar haline getirdi. Yapılan yatırımlar ile birlikte; parçalar için ambar gözü sayısı 22.800’e çıkarıldı. Yedek Parça Dağıtım Merkezi’nin depolama kapasitesi yüzde 90 artırıldı.

Yeni yatırımla yedek parçaların merkeze giriş operasyonlarında kullanılan etiketler kaldırılıyor. Bu sayede yılda 1 tona yakın kâğıt tüketimi, yani 15 ağacın kesilmesinin de önüne geçiliyor.

Daimler AG’nin ilklerinden biri oldu

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün açılış töreni sırasında yaptığı konuşmada; “34.500 m2 ile Türkiye’nin en büyük otomotiv yedek parça dağıtım merkezlerinden biri haline gelen tesisimiz, süreçlerin en hızlı, verimli ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlamak üzere tasarlandı. Yaklaşık 15 ayda faaliyete hazır hale getirdiğimiz bu merkez; Daimler AG’nin parça çıkış operasyonunda Dinamik Raf Sistemi ve Konveyör Sistemi’nin olduğu, alanında ilk örneklerden biri” bilgisini verdi.

8 milyon Avro’ya 12 bin göz 23 bine çıkarıldı

Yedek Parça Dağıtım Merkezi, hem yeniden yapılanmaya hem de artan sevkiyat hacmine uygun olacak şekilde baştan tasarlandı. Proje kapsamında kullanılan hacmi maksimize etmek adına 8 ve 10 metre olan raf yükseklikleri 12 metreye çıkarıldı. Ayrıca depolama kapasitesini genişleten dar koridor raf sistemleri inşa ederek depolanabilen hacmi iki katından fazla artırıldı. 180 derece çatal döndürme özelliğine sahip özel ekipmanlar ile bu dar koridorlarda çalışma olanağı ortaya çıkarıldı.

Mercedes Benz Türk Yedek Parça Dağıtım Merkezi’nde daha önce büyük hacimli parçalar için 12 bin adet ambar gözü bulunuyordu. “Genişleme Projesi” ile birlikte göz sayısını 10.800 adet artırarak 22.800’e yükseltti. Bu da hacimli parça depolama kapasitesinin %90 oranında artış göstermesine olanak sağlıyor.

Daimler bünyesinde diğer Yedek Parça Dağıtım Merkezleri’nde kamyon, otobüs, otomobil ve hafif ticari araç ürün grupları için ayrı ayrı depolama merkezleri bulunuyor. Fakat Mercedes-Benz Türk, ürün gruplarına tek Yedek Parça Dağıtım Merkezi’nden hizmet vererek dünyadaki diğer örneklerinden ayrılıyor.

Mercedes-Benz Türk Kamyon ve Otobüs Müşteri Hizmetleri Direktörü Can Balaban ise törende yaptığı konuşmada; “Mercedes-Benz Türk’e özgü geliştirilen Barkod Sistemi sayesinde; 2020 yılı itibarıyla yedek parça envanter kontrol sistemi ile raf sistemlerinin tam entegrasyonu gerçekleştirilecek. 34.500 m2’lik alanın tamamı kablosuz internet altyapısı ile donatılarak görevlilerin son teknoloji dokunmatik el terminalleri ile tüm stok ve lokasyon bilgilerine ulaşması sağlanacak. Depoya girişinden çıkışına kadar geçen tüm süreçte yedek parçaların takip edilebilirliğini sağlayacak bu sistem ile çevik yedek parça dağıtım merkezi optimizasyonu uygulamasının da altyapısı oluşturulacak.” şeklinde konuştu.

Yeni yedek parça merkezi nasıl çalışacak:

Yeni Dinamik Raf ve Konveyör Sistemi ile Mercedes-Benz yedek parçalarının rota önceliğine göre önce hangi parçaların paketlenmesi gerektiğine karar verilecek. Böylece harcanacak eforu minimize edecek şekilde iş istasyonlarına görev ataması yapılabilecek. Ayrıca bu sistem; yaya yolu ve forklift yolunu birbirinden ayırarak görevlilerin daha ergonomik ve güvenli çalışmalarına olanak sağlayacak.

2019 yılında hayata geçirilen Akıllı Bakiye Takip ve Raporlama Projesi kapsamında da müşteriler yurt dışından gelmesini bekledikleri ürünleri görebiliyor. Parçaların sevkiyat durumu, temin zamanı gibi bilgiler sistem üzerinden hiçbir aracı ile görüşmeye gerek kalmadan görüntülenebilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz