İlk sürücüsüz havalimanı otoparkı Mercedes ve Bosch’tan

Bosch, Mercedes-Benz ve otopark işletmecisi Apcoa, gelecekte Stuttgart Havaalanında sürücüsüz ve tam otonom park etme servisini kullanıma sokmayı planlıyor.

Bu hedef doğrultusunda; Bosch ve Mercedes-Benz tarafından birlikte geliştirilen otonom vale park etme (AVP) sistemi ticari kullanıma hazır hale getirilecek.

Gelecekte kullanıma girecek altyapı tabanlı AVP için gerekli olan teknolojiye sahip; dünyadaki ilk araç olan yeni Mercedes-Benz S-Class daha şimdiden bu sistemi kullanmaya hazır.

Şirketin AKILLI PARK PİLOTU olarak adlandırdığı ve S-Class’ın rezerve edilen; park yerine kendi kendine sürmesi için bir akıllı telefon komutu almasını sağlayan ilgili ön kurulumu müşteriler bir seçenek olarak satın alabilecek.

Stuttgart Havaalanındaki P6 otoparkı, planlanan ticari otonom park etme servisi için pilot görevi görecek.

Burada şirketler, S-Class’ta yer alan araç teknolojisinin akıllı Bosch altyapısı ve otopark işletmecisi; Apcoa’nın dijital platformu APCOA FLOW ile nasıl etkileşime geçtiğini test edecek. Bu platform, tüm park etme sürecinden bilet ve nakit para kullanımını kaldırıyor.

Havaalanı otoparkında, planlanan otonom vale park etme servisinin pilot uygulamasını başlatmak için hazırlıklar devam ediyor.

Stuttgart Havaalanında yeni S-Class araçlarla gerçekleştirilecek olan bu test, araç, altyapı teknolojisi ve otopark işletmecisi arasındaki etkileşimlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini ve müşteri için optimize edilmesini amaçlıyor.

İlk seviye 4 otonom sürüş

Temmuz 2019’da Bosch ve Mercedes-Benz, Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde seçili E-Class araçlar için bir güvenlik sürücüsü olmadan gerçek yaşam ve karışık otopark trafiğinde AVP’yi işletmek üzere dünyadaki ilk özel izni aldı.

AKILLI PARK PİLOTU için uygun ön kuruluma sahip olan yeni Mercedes-Benz S-Class; sürücüsüz olarak park etmeyi mümkün hale getiren AVP teknolojisine sahip ilk araç. Bununla birlikte bu sistem, gelecekte uygun altyapıya sahip otoparkların bulunmasına; ve ayrıca ulusal kanun koyucuların AVP’ye onay vermesi koşuluna bağlı.

Mercedes-Benz S-Class, en yüksek ikinci otonom seviyesi olan SAE Seviye 4 otonom sürüş işlevine yönelik ön kuruluma sahip dünyadaki ilk araç konumunda.

Manevra sorunu ortadan kalkıyor

Yeni tek dokunuşla park etme işlevini kolaylaştırmak üzere; AVP kullanıcıları için P6 otoparkının girişinin hemen arkasına geniş bir araç bırakma ve alma alanı kurulacak.

Kullanıcılar rahat bir şekilde terminale giderek check-in işlemini gerçekleştirirken; S-Class ise altyapı teknolojisinin sağladığı bilgilerin rehberliğinde bodrum kata kendi kendisini park edecek.

Bir başka ifadeyle, kullanıcıların park etmek için buldukları alan çok dar olduğunda; manevra yapmak veya arabalarından sıkışarak çıkmak zorunda kalma konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak.

Akıllı altyapı ve dijital platformlar

Stuttgart Havaalanındaki pilot otopark, boş park yerlerini tespit edebilen, sürüş koridorunu ve çevresini takip edebilen ve koridordaki engelleri veya insanları algılayabilen yeni Bosch video kameralarının ilk kez kullanılacağı yer olacak.

Bugüne kadar, bu amaçlar için lidar sensörleri kullanılmaktaydı. Otopark içerisinde yer alan özel bir kontrol merkezi, boş park yerine ulaşması için araçların takip etmesi gereken güzergahı hesaplıyor. Hartung, “Akıllı otopark altyapımız, sürücüsüz park etmenin geleceğinin temelini oluşturuyor” dedi.

Kameraların sağladığı bilgilerle, otomobillerin otopark içerisinde kendi kendilerine gitmesi, hatta dar rampalarda bile otopark içerisinde farklı katlar arasında hareket edebilmeleri mümkün oluyor.

Araç içi teknoloji, altyapıdan gelen komutları otonom olarak sürüş manevralarına dönüştürüyor. Örneğin kameralar beklenmedik bir engel tespit ederse araç güvenli bir şekilde acil duruş yapabiliyor.

Otopark işletmecisi Apcoa’nın dijital platformu APCOA FLOW da Stuttgart Havaalanında sürücüsüz park etme servisinde önemli bir role sahip olacak.

Sürücüler, park etme yükünü hafifletmek için bu platformu bir park yeri için kesin rezervasyon yapılmasından otopark temassız giriş ve tamamen otonom ödeme, faturalandırma ve temassız çıkışa kadar farklı işlevler için zaten kullanıyor. Sistem, müşterinin aracını tanıyor ve bariyerleri otomatik olarak kaldırıyor.

Böylece, bilet oluşturmaya ve bilet makinesine gitmeye gerek kalmıyor. Apcoa Park Grubu Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Frank van der Sant, “Otoparklarımızdan birinde AVP teknolojisine dayalı otonom park etme servislerini tamamen destekleyen ve mümkün hale getiren ilk otopark işletmecilerinden biri olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz