Mercedes lüks SUV zirvesine Maybach ile hazırlanıyor

Lüks sınıfta SUV rekabeti dur durak bilmiyor. Mercedes lüks SUV sınıfına yeni sayılabilecek bir oyuncu hazırlıyor. ABD fiyatı 75.200 dolar civarında olan 2020 model Mercedes GLS 450, BMW X7, Range Rover modellerine göre hala mütevazi kalabiliyor. Şimdi Mercedes sıkı durun ABD için bile çok denilebilecek bir fiyata 200 bin dolara lüks SUV’nin zirvesine Mercedes Maybach GLS modelini geliştiriyor.

İşte Maybach GLS modelinin testler sırasında çekilmiş fotoğraflarından biri.

Her ne kadar kamuflajlar olsa da fotoğrafta modelin büyük ızgara tasarımı dikkat çekiyor. Ancak test modelinde nihai bir Maybach GLS değil mevcut GLS modelinin çizgileri öne çıkıyor. Bu da bir başka türlü kamuflaj!

Aslında Mercedes’in bu modelin ilki sayılan GL modeli de ABD’de ilk olarak öne çıkmış, tanıtımı da 2006 yılında bu ülkede yapılmıştı; Cadillac, Lincoln, Lexus, Infiniti ve biraz da GMC modellerine karşılık.

Maybach Bentley, Rolls-Royce gibi Avrupa otomotiv endüstrisinin ilk döneminde ortaya çıkan bir otomobil markasıydı. 1940’larda başarısız kaldı.

Mercedes bu ad altında 2003 yılında kendi modellerini çıkardı. Ancak, bu da başarılı olmadı. Mercedes bu isimden vazgeçmemek adına yenilenecek S Serisi ve GLS’de yani model gamının zirvesinde Maybach ismini bir çeşit ultra lüks paket olarak kullanmaya başlıyor.

Peki Mercedes lüks SUV modelinde motor olarak ne kullanılacak? V12 mi yoksa aynı güce yakın değerler sunan 4.0 litrelik bir hibrit mi? GLS 600 için V8 530 HP; GLS 680 için de plug-in hibrit sisteme bağlı olarak 550-600 HP güç alınması mümkün.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here