Almanlar vizeyi Aksaray’dan alacak

Ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihraç edilen Mercedes-Benz Türk otobüsleri ve kamyonları, ülkemizde 50’inci yılını kutlayan yabancı sermayeli şirketin Hoşdere ve Aksaray tesislerindeki bantlardan iniyor. Otobüs üretiminin yüzde 80’ini, kamyon üretiminin ise yüzde 50’sini ihraç eden Mercedes-Benz-Türk, 900 milyon doların üzerinde kamyon ve otobüs ihracatı gerçekleştiriyor. 1986 yılında kurulan Aksaray fabrikası ile Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılının başından bu yana günde 58 adet kamyon üretiyor.

Aksaray fabrikasında günlük kamyon üretimi geçen yıllarda 70 adede kadar çıkmıştı

Üretimin yanında araştırma ve geliştirme çalışmalarına da önem veren şirket, 50’inci yaşını yeni Ar-Ge Merkezi’nin temel atma töreni ile taçlandırdı.

Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul’da bulunan Ar-Ge Merkezi’ne ilave olarak 8,4 milyon euroluk yatırımla kurulacak olan Aksaray Kamyon Fabrikası’ndaki yeni AR-GE Merkezi’nin temel atma törenine Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün ve Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller ev sahipliği yaptı. Törene Aksaray Valisi Aykut Pekmez ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik de katıldı.

Yeni yatırım ile Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Hindistan, Çin ve Japonya’da bulunan küresel AR-GE merkezleri ağına dâhil olan Aksaray ili, tüm dünyaya test ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olacak.

Bir yıl geçmeden yeni yatırım

Mercedes-Benz Türk tarihinin ilk Türk Direktörler Kurulu Başkanı olarak 2016 yılında göreve gelen Süer Sülün, törenin açılış konuşmasını yaptı. Sülün, “Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 30. yılını kutladığı 2016 yılında üretim ve istihdam kapasitesini arttırmaya yönelik 113 milyon euroluk yatırım açıkladık. Aradan bir yıl geçmeden, geçen yıl temmuz ayında Aksaray Kamyon Fabrikamızda AR-GE Merkezi kurmak için 8,4 milyon euro tutarında yeni yatırım kararı aldık” dedi.

(Soldan sağa) Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller, Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Aksaray Valisi Aykut Pekmez , Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi Müdürü Mustafa Üstertuna

Yerli yan sanayi firmalarının Daimler AG’nin uluslararası portföyüne dahil olmasına ve böylelikle Türkiye’den dünyaya ihracat yollarının açılmasına imkan yaratan Mercedes-Benz Türk’ün yeni Ar-Ge Merkezi’nde toplam 215 kişi görev alacak.

Süer Sülün’nin ardından sözü alan Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller, Türkiye’deki AR-GE ekibinin, araç konseptinden konstrüksiyona, simulasyon ve hesaplamadan araç testlerine kadar geliştirme süreçlerinin tüm adımlarında yetkin olduğunu belirtti. Möller, Aksaray’da kurulacak olan yeni AR-GE Merkezi’nde kamyon ve kamyon parçaları birçok testten geçirilecek, son olarak müşteri kullanımı ve reel yol şartlarını yansıtan güzergâhlarda güvenirlik ve fonksiyon açısından test edilecek. 2018 yılı itibariyle Mercedes-Benz kamyonlarının tüm araç yol testi onaylarının Aksaray tarafından verileceğine dikkat çekti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, törende yaptığı konuşmada devletin ve hükümetin AR-GE çalışmalarını desteklediğini ve teşvik ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz