Mercedes, ithalatta TL dönemine geçti

0

MERCEDES BENZ TÜRK, otobüs ve kamyon ihracatından sonra

TL ticaretine başladı

 

Mercedesler TL ile ithal edilecek, TL ile satılacak

Mercedes ithalatında TL dönemi başladı

Mercedes'ten TL'ye devrim gibi destek geldi

2011 yılında 2.5 milyar euroluk cirosunun otomobil ithalatından oluşan 250 milyon euroluk bölümünü TL'ye çevirme kararı alan dünya devi, nisan başından itibaren

Almanya'den yaptığı ithalatı TL ile gerçekleştirmeye başladı

Türk Lirası'nın dünya çapında geçerli bir para birimi olması konusunda en önemli adımlardan biri otomotiv firması Mercedes'ten geldi. 2011 yılı cirosu 2.5 milyar euro olan Mercedes Benz Türk, cironun 250 milyon euroluk kısmını oluşturan binek otomobil ithalatında TL'ye döndü.

Bundan sonra, Mercedes marka otomobiller sadece TL olarak fiyatlanacak. Mercedes tarafından başlatılan para birimi tercihi sadece TL fiyatlamadan ibaret olmayacak.

Mercedes Benz Türk (MBT), Almanya'dan otomobil ithalatını da TL üzerinden gerçekleştirmeye başlıyor.

EURO BU YIL YÜZDE 10 DEVALUE OLUR

Türkiye'de euronun bu yıl yüzde 10'luk bir değer artışı yaşayacağı öngörüsüyle yola çıkan MBT yöneticileri, 4 ay önce geliştirdikleri teklifin yaşam bulmasının Daimler dünyasında önemli olduğunu söylediler. Meksika ve Rusya gibi Mercedes'in önemli ithal pazarlarından sonra Türkiye'de de yerel kur uygulamasına geçen Alman şirket, 1 Nisan tarihinden itibaren tüm fiyatlarını TL olarak değiştirdi.

İTHALAT DA TL İLE YAPILACAK, DÖVİZ TÜRKİYE'DE KALACAK

Mercedes Benz Türk, Daimler ile 4 ayda uygulamaya geçirdiği bu kararla Türkiye ekonomisi açısandan da önemli bir büyük adım atmış oldu. Artık Mercedes marka otomobillerin ithalatında euro değil, TL kullanılacak. Uluslararası pazarlarda TL üzerinden alım yapan şirketlerin çıkması, bu miktarın en sonunda Türkiye'de değerlendirilecek olmasının garantisi olacak.

MERCEDES ÜZERİNEDEN ALMANYA İLE TL BAZLI TİCARET DÖNEMİ

Son yıllarda alınan kararlarla Türkiye’nin dış ticaretinde Irak ve benzeri bazı komşu ülkelerle Türk Lirası üzerinden alışveriş başlamasına rağmen bu oran toplam dış ticarette yüzde 2 seviyesini aşamamıştı. Rusya, İran ve Çin ile yapılan SWAP anlaşmaları ile belli yıllarda belli miktarlarda yerel kurla ticaret yapılabiliyordu. Mercedes’in kararı ile ilk kez bu düzeyde büyük uluslararası bir şirket ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nin dinamosu olan Almanya ile TL bazlı ticaret başlamış oldu.

MERCEDES BENZ "TL" İHRACATINA BAŞLADI

Mercedes Benz Türk Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün, alınan kararın altında TL’nin güçlü bir para birimi olarak görülmesinin yattığını söyledi. Almanya merkezle Aralık ayından beri bu konuda görüşmeler yaptıklarını belirten Sülün, “Bu alanda önemli bir adım attık. Artık TL ile işlem yapan bir Daimler dünyası var. Daimler’in para birimi olarak TL’yi içine alması çok önemli bir karar. Bir süredir devam eden istikrarın geleceği olduğunu gösteren bir karar. Çünkü bu adımdan geri dönüş olmayacak. Cari açık açısından da etkisi olacak. Almanya’ya TL olarak ödeme yapabileceğiz. Bu Türk Lirası’nın geçerli bir para birimi olarak değerlendirilmesi anlamına geliyor. Mercedes Benz Türk iki fabrika ile birlikte 2,5 milyar Euro ciro yapıyor. 250 milyon Euro’luk da Almanya ithalatı var. Şimdi bu rakamı TL karşılığı ne ise o şekilde ödeyeceğiz. Mercedes son iki yıl içinde dünyanın büyüyen ekonomileri olan Rusya’nın rublesi ve Meksika’nın pesosu için de bu şekilde karar aldı” dedi.

             

TÜRKİYE'DEKİ MERCEDES OTOMOBİL FİYATLARIIN; TÜRKİYE'DE KUR DEĞİL; ALMANYA'DA MERKEZ BELİRLEYECEK

Alınan kararın çok fazla değer taşıdığını kaydeden Sülün, fiyat listesinin Euro kurundan bağımsız olarak belirlenmesini tüketici açısından önemsediklerini kaydetti. Böylece günlük değişen kurlardan bağımsız olarak pazarın kendi dinamiklerine göre fiyat belirlemenin mümkün olacağını anlatan Sülün, Türk lirası geliri olan insanların sürekli değişen bir kur üzerinden karar almasının zorluğuna işaret ederek, 3 lüks Alman üretici arasında bu kararı ilk alan şirket olmanın da avantajlı olacağını dile getirdi.

MERCEDES'İ TL'YE GEÇİREN NEDENLERDEN BİRİ DE YENİ A VE B CLASS OTOMOBİLLERLE GLECEK YENİ MÜŞTERİ KESİMİ OLDU

Türk Lirası fiyat listesi belirlenmesinde Mercedes’in orta sınıflara yönelmesinin de etkili olduğunu belirten Sülün, şu açıklamayı yaptı: “Satışlarımızda A, B ve C Class araçların payı artacak. Pazara yeni sunduğumuz B serisi ve Ekim ayında satışa sunacağımız yeni A serisi C ile birlikte satışların yüzde 65’ini oluşturacak. Bu sınıftaki müşteri de TL’ye göre düşünmeyi tercih ediyor. 2015 yılında otomobil satışlarımızın 20 bine ulaşmasını bekliyoruz. Bu rakamı ağırlıkla C ve altı sınıftaki vergi avantajlı motorlara sahip modellerimizle elde edeceğiz.”

  

BU YIL 13 BİN BİNEK MERCEDES OTOMOBİL SATACAK       

Mercedes Benz Türk olarak bu yılı otomobilde yine geçen yıla yakın yani 13 bin adetlik satışla kapatacaklarını ifade eden Sülün, Ekim ayında gelen ÖTV artışı nedeniyle 2 litrenin üzerindeki motor hacmine sahip modellerde yüzde 40 düşüş yaşadıklarını belirterek, “Ancak, müşteri alternatif olarak küçük hacimli motorlara yöneldi. Biz de o alanda takviye yoluna gittik. Yoksa 2012 hedefimiz yüzde 40 daha düşük olacaktı. Bundan sonraki yeni modellerimiz de hep alt motor hacimlerine odaklı” bilgisini verdi.

YENİ A SERİSİ SİPARİŞLERİ ŞİMDİDEN 100 BİN ADETE ULAŞTI

Mart ayında Cenevre’de sergilenen yeni A serisinin şimdiden Avrupa’da 100 bin sipariş topladığını kaydeden Mercedes Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan ise Ekim ayında satışa sunulacak A serisinde 1.6 litrelik benzinli motorla manuel ve otomatik şanzıman, 1.6 litrelik dizel motorla ise sadece manuel şanzıman sunulacağını söyledi. A serisine Türkiye’den de yoğun ilgi olduğunu, facebook sayfasındaki 250 bin takipçi içinden hergün 800-850 kişinin A serisi hakkında bilgi istediğini belirten Bekdikhan, “Bu ilginin yıllık 5 binlik satışa dönüşeceğini planlıyoruz. Zaten yıllık 140 binlik kapasite gelen talebi zor karşılayacak gibi görünüyor. Alabildiğimiz tüm araçları satarız diye düşünüyoruz. A serisi ile bugüne kadar Mercedes ile tanışmamış yeni bir kitleyi kucaklayacağız” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE MİLYON TL'LİK OTOMOBİLLERLE YENİDEN TANIŞIYOR!

Özünde espri niteliği taşıyan bu cümle aslında doğru. Çünkü, değeri milyon liraları geçen otomobiller zaten var. ama bu araçlar genellikle euro üzerinden satıldığı için milyon TL gibi tanımlamalarla karşılaşmıyor. Şimdi artık Mercedes fiyat listesinde SLS AMG gibi doğrudan 1 milyon liralık etikete sahip modeller yer almaya başladı.

 

Konuyla ilgili RS Radyo Haber Müdürü Mehmet Kara'nın değerlendirmesini okumak için

https://www.otoajanda.com/index.php?icerik=530

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here