Mercedes işçilerine elektrikli motor sürprizi ! Sendika devreye girdi

Otomotiv devleri birer birer yönünü elektrikli otomobillere çeviriyor. Bazı otomobil üreticileri yeni dönemde önce hibrit araçlarla ilerlemeyi seçerken, bazıları yakıt hücreli modelleri tercih ediyor. Ayrıca, tamamen elektrikli otomobiller de varlıklarını her geçen gün daha da hissettiriyor. İlerleyen yıllarda elektrikli modelleriyle karşımıza çıkacak olan bir otomobil üreticisi de Alman devi Mercedes.
Şu sıralar Mercedes’in en büyük motor fabrikası, yeni elektrikli modellerden ortaya çıkan endişeyle çalkalanıyor.

Untertuerkheim’da Mercedes için benzinli motor üretiminde çalışan işçiler, elektrikli motor üretiminde daha az işçiye ihtiyaç duyulması yüzünden işleriyle ilgili endişe duymaya başladı.

Olay Almanya’da yaşanıyor. Bugünlerde Mercedes yönetimi Stuttgart fabrikasında yeni bir batarya üretim tesisi kurma konusunda işçi temsilcileriyle de müzakereler içine girmiş durumda. Önümüzdeki 8 – 15 yıllık dönem içinde 19 bin kişinin çalıştığı Untertuerkheim fabrikasında yeni nesil elektrikli otomobillerin üretilmeye başlanmasıyla büyük değişiklikler yaşanacak. Yeni başlayacak elektrikli motor üretimi ile gelen değişim de bunun ilk adımı.

Yeni elektrikli motorların üretim bandına çıkmasıyla, fabrikada üretilen Mercedes E-Serisi’nin vardiyasında çalışanların sayısında azalma olacak.

Makas açılıyor

Çoğu otomobil üreticisinin kârında önemli bir paya sahip içten yanmalı motorları üreten işçilerle, üreticilerin gelecek planlarına elektrikli modelleri yerleştirmek isteyen yöneticiler arasındaki makas günden güne açılmaya devam ediyor.

10 milyarlık yatırımla 10 elektrikli Mercedes

Alman premium marka Mercedes, 2025 yılına kadar yapacağı 10 milyar dolarlık yatırımla 10 yeni elektrikli modelini yollara çıkarmaya hazırlanıyor. İçten yanmalı motor üretiminde ortaya çıkan iş güvenliği kaygıları, daha az parçadan oluşan ve montaj hattında daha az işçiye gereksinim duyan elektrikli araç motorları için söz konusu değil. Bu da, marka için değişimi daha kolay hale getiriyor.

Başta da dediğimiz gibi, Mercedes ile işçi temsilcileri arasında müzakereler devam ediyor. İşçilerin korktukları olacak mı, Mercedes bir orta yol bulacak mı? İlerleyen zamanda göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz