Mercedes, hem Almanya’da hem de Türkiye’de kan kaybetti

Alman otomobil üreticisi Mercedes, ekim ayı satış verilerini açıkladı. Ay boyu 126 bin 421 adet yeni otomobil satan üretici böylelikle satışlarını yüzde 15 arttırmayı başardı.

E-Class’a olan yüksek taleple her bölgede satışlarını arttıran Mercedes, özellikle ABD’de 30 bin 69 adet yeni otomobil satarak satışlarını yüzde 25 yükseltti.

Ekim ayı satışlarıyla yılın son çeyreğine güçlü bir giriş yaptıklarını söyleyen Mercedes Satış ve Pazarlama Müdürü Ola Kaellenius, Avrupa’da da satışların yüzde 7 oranında yükseldiğinin altını çizdi. Alman üreticinin satışları memleketinde ise yüzde 2 düşüş gösterdi.

Ocak-Ekim arasındaki dönemde 1 milyon 18 bin yeni Mercedes satıldı. Böylelikle Mercedes global pazarda satışlarını yüzde 11 arttırdı.

TÜRKİYE'DE MERCEDES

Mercedes'in Türkiye'deki araç satışları ağır ticariler hariç 10 ayda 23 bin 657 adet olarak açıklandı. Ekim ayında 1717 adet otomobil ve hafif ticari araç satışına imza atan şirket eylül ayına göre güç kaybetti. Eylül ayında otomobil satışları 2002 adet olan Mercedes'in ekim satışları 1.228 adette kaldı. ASıl kan kaybı ise hafif ticari araçlarda yaşandı. Eylülde 1130 adetlik hafif ticari satan şirket için ekim satışı 488 adette kaldı.

EN ÇOK SATAN MERCEDES MODELİ

ODD verilerine göre Mercedes ekim ayında 405 adet E Serisi satışı gerçekleştirdi. İkinci sırada 269 adetlik satışla C Serisi gelirken onu 243 adetle A Serisi izledi. Ekim ayında markanın amiral gemisi modeli S Serisi satışları 19 adet oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz