Mercedes E-Serisi TEM’de kendi gidecek

Sınıfının en akıllı sedanı olarak tanımlanan Mercedes E-Serisi, Türkiye yollarına çıktı. 10’uncu nesil E-Serisi hem yenilenen tasarımı ile hem de yepyeni teknolojik özellikleri ile Mercedes-Benz Türk yetkili bayilerindeki yerini aldı.

Hafif yapı prensibi ile üretilen E-Serisi yeni dizel motor seçeneği ile de sınıfının dikkat çekici modellerinden biri olmayı hedefliyor. Opsiyon olarak satın alınabilen Air Body Control, otomobilin hem sürüş konforunu hem de dinamiğini artırıyor.

Mercedes ailesinin en önemli üyesilerinden biri olan otomobilin geçmişinden gelen mirası geleceğe taşıdığı söyleniyor. Önceki nesline göre 43 milimetre daha uzun olan yeni nesil E-Serisi’nin aks mesafesi de 65 milimetre artmış olarak karşımıza çıkıyor.

Dış tasarımında kaputu izleyen eğimli tavan çizgisi ve arkaya doğru genişleyen omuz çizgisinin otomobile coupe silüeti kazandırdığını söyleyebiliriz. Kısa ön ve arka uzantılar ile uzun aks mesafesi kadar büyük tekerlekleri çevreleyen dolgun çamurluklar ve yay şeklindeki yan tasarım çizgisi, yeni Mercedes-Benz E-Serisi’nin karakteristik görünümüne katkıda bulunuyor.

Donanım ve tasarım paketine göre ön kısmı farklılık gösteren E-Serisi’nin Exclusive tasarım konseptinde motor kaputunun üzerine konumlandırılan ‘Yıldız’ ile klasik Mercedes-Benz ızgarası kullanılıyor. Avantgarde ve AMG tasarım konseptleri daha sportif bir ön ızgaraya sahip ve daha büyük bir “Yıldız” ızgaranın merkezinde kendine yer buluyor.

İlk etapta iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulan yeni E-Serisi’nde dört silindirli benzinli E 200 ve dört silindirli dizel E 220 d görev alıyor.

İlerleyen dönemde çeşitlenecek olan motor ailesine, 2017 yılının ilk aylarından itibaren 1.6 litrelik benzinli E 180 ve hibrit teknolojisine sahip E 350 e de katılacak. Prizden şarj edilebilen hibrit teknolojisine sahip E 350 e sadece elektrikli enerjisi ile 30 kilometreden fazla yol gidebiliyor. Dört silindirli benzinli motorla kombine edilen elektrikli motor 279 BG toplam sistem gücü ve 600 Nm toplam sistem torku üretiyor.

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi’nde sunulan bütün motor seçeneklerinde standart olarak 9G-TRONIC adındaki dokuz kademeli otomatik şanzıman kullanılıyor.

 

Yeni E-Serisi’nin opsiyonları arasında en dikkat çekici olan ise hiç kuşkusuz Drive Pilot özelliği. Otonom sürüşe giden yolda bir kilometre taşı olarak değerlendirilen sistem, hem önde giden araca doğru olan mesafeyi otomatik olarak koruyor hem de 210 km/saat hıza kadar şeritte kalarak onları takip edebiliyor. DISTRONIC mesafe koruma donanımının da yardımıyla sürücüler, normal sürüşte fren yaparak veya gaz vererek müdahale etmek zorunda kalmıyorlar. Ayrıca manevra yaparken, hatta virajlarda, belirgin şekilde desteklendiği için sürücünün yükü hafifliyor.

Yeni Mercedes E-Serisi’nin Türkiye’de başlangıç fiyatı ise 219 bin 500 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz