Mercedes dizel motor üretimindeki 4 bin işçiyi çıkarıyor

Stuttgart’daki Daimler fabrikasında çalışan 4 bin işçinin çıkışına onay veren anlaşmayı işçi sendikası da imzaladı. 18 bin 500 işçinin çalıştığı Untertürkheim bölgesindeki Daimler – Mercedes fabrikasında işveren ile sendika arasındaki görüşmeler sonuçlandı.

Buna göre 140 yıla yakın süredir üretimin yapıldığı en önemli Mercedes dizel motor fabrikasında; yeni teknolojilere geçiş için çalışan sayısı azaltılıyor. İşten çıkarmalar önceki yıllarda planlanmış ve bu süreden beri sendika ile anlaşma sağlanmaya çalışılıyordu.

Yeni yapılan anlaşmaya göre sendika işyeri temsilciliği, “geleceğin garantisi” adı altında 4 bin işçinin çıkışının altına imzayı attı. Sendika ayrıca tesiste çalıştırılan geçici işçilerin oranının yüzde 8’den yüzde 15’e çıkarılmasında da anlaştı.

Tesis Mercedes’in Stuttgart bölgesindeki en büyük fabrikası olarak biliniyor. Tesiste 136 yıldır dizel araçlar için motor üretimi yapılıyor. Bunun dışında dökümhane ve aktarma organları parçalarının da üretildiği Mettingen, Hedelfingen, Bad Cannstatt, Brühl vb. Stuttgart yakınındaki bölümlerde de binlerce işçi çalışıyor. Yalnızca burada çalışanlar değil, bu bölgenin esnafı da geçimlerini burada çalışan işçiler üzerinden sağlıyor.

Mercedes işçi çıkarıyor

Sözleşmenin adı “Geleceği Kurtarma”

4 bin çalışanın işine on verileceği haberi, Sindelfingen’de 10 bin işçinin iki saatlik uyarı grevinin yapıldığı gün olan 5 Mart’ta açıklandı. 2030 yılına kadar elektrikli araç çağına ayak uydurma kararındaki şirket, Mercedes dizel motor üretimini azaltacak.

Almanya’da 2030 yılına kadar Daimler ve ona bağlı şirketlerde işten çıkarma kısıtlaması bulunuyor. Ama bu tazminatlı işten çıkış ve erken emeklilik yolu ile aşılabiliyor ve bunun da işverene büyük imkanlar sunduğu belirtiliyor.

Daimler, 2024 yılına kadar yeni teknolojilere yönelik yatırımlarını tamamlamayı planlıyor. Bu süreçte Almanya’da 20 bin ve dünya çapında yüzbinlerce Mercedes çalışanının işini kaybetmesine yol açacağı belirtiliyor. İş kayıplarının dizel motor üretimine yönelik bölümlerden gelmesi sürpriz kabul edilmiyor.

Daimler, çalışan sayısını 5 haneli rakamlarda düşüreceğini 2019 yılında ilan etmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz