Mercedes CLA ile Audi A3 Sedan rekabeti

Mercedes CLA mı, Audi A3 Sedan mı?

Premium markaların kompakt hatcback sınıfında başlayan büyük rekabetleri, devam eden günlerde sedan araçlarla da yaşanacak.

Bu alanda en önemli iki rakip ürün ortaya çıkıyor. Mercedes CLA modelini Detroit Otomobil Fiarı günlerinde göz önüne çıkarırken, Audi'nin A3 Sedanı üzerindeki sır perdesi görsel olarak henüz aralanmadı.

Türkiye otomotiv satışlarını en büyük dilimini oluşturan C sedan pazarında rekabet edecek bu araçların fiyat dengesinin iyi kurulması sonucu önemli satışrakamlarını markalarına getirmesi mümkün görülüyor.

Mart sonunda Sportback 5 kapılısı ve yıl sonunda da sedan versiyonu Türkiye'ye gelecek olan A3’ü; Mercedes’in ilk düşük bütçeli lüks otomobili CLA, Türkiye’de mayıs ayında satılmaya bşalanmış olarak bekleyecek.

AUDI'NİN EN BÜYÜK KOZU A3 SEDAN OLACAK

Kasım ayında satışa sunulan yeni A3’ün Göcek’teki lansmanına katılan Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro; A3 sedanı, Audi’nin 2013’teki en büyük kozu olarak gördüğünü ve A3’ün segmentinde büyük ilgi görmesini beklediğini belirtmişti.

Geçen yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda konsept model olarak tanıtılan A3 sedan, yeni nesliyle birlikte yeni bir gövde tipine de kavuştu. Buna karşılık Mercedes CLA dört kapılı olmasına rağmen coupe hatlarıyla dikkat çekiyor.

Audi A3 sedan; A3 hatchback, Seat Leon, Skoda Octavia ve Volkswagen Golf’le aynı platformu paylaşıyor. MQB platformunda üretilen otomobil standart olarak önden çekişli ancak dört çeker özelliği de opsiyon olarak eklenmiş.

İlk olarak Detroit Otomobil Fuarı’ndan görülen ve CLS’den ilham alan Mercedes CLA ise dört kapılı modeli A serisi ile aynı platformu paylaşıyor.

MERCEDES CLA MI AUDI A3'MÜ DAHA BÜYÜK 

Her iki otomobilin boyutlarına bakıldığında, CLA; 4 bin 630 milimetre uzunluğa, bin 777 milimetre genişliğe, bin 437 milimetre yüksekliğe ve 2 bin 700 milimetre dingil mesafesine sahip. Rakibi A3 sedan ise 4 bin 440 milimetre uzunluğuyla, bin 840 milimetre genişliğiyle ve bin 390 milimetre yüksekliğiyle CLA’dan biraz daha küçük görünüyor.

MERCEDES CLA'YA 1.6 LT'LİK İKİSİ DİZEL 3 MOTOR SEÇENEĞİ OLACAK, 

Motor seçeneklerine gelindiğinde Audi A3’ün 220 beygirgücü üreten dört silindirli 2 litrelik turboşarjlı ve 140 beygirgüç üreten 2 litrelik turbo-dizel motor seçeneklerine sahip olması beklenirken; Mercedes CLA’nın, 122 beygirlik CLA 180 modeli, 156 beygirlik CLA 200 modeli ve 211 beygirlik CLA 250 modeli 1.6 litrelik ve 2 litrelik benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulacakken; iki dizel motor seçeneğine sahip modellerinin 136 beygirlik CLA 200 CDI ve 170 beygirlik CLA 220 CDI olduğu biliniyor. Ayrıca CLA 220 CDI’nın motoru 2.2 litre olarak dikkat çekiyor.

Almanya’daki satış fiyatı yaklaşık olarak 22 bin euro olan Audi A3’ün ve 28 bin 977 euro’dan satışa sunulacak olan Mercedes CLA’nin Türkiye’deki fiyatları konusunda ise kesin bir bilgi yok.

Hazal Orta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz