Mercedes Türkiye’ye Afrika Vergisi

Resmi Gazete’de 1 Haziran 2017 nüshasında yayınlanan bir kanunla Güney Afrika’dan Türkiye’Ye ithal edilecek bazı binek otomobillere yüzde 10 ek maliyet getirildi. Buradan elde edilecek gelir Toplu Konut Fonu olarak değerlendirilecek.

Kanun, Türkiye’ye Güney Afrika’dan ithal edilen ve edilecek 1.5-1,6 litre hacimli motora sahip binek otomobillere yönelik yeni yaptırımlar içeriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan ve bakanların imzasını taşıyan kanuna göre Güney Afrika’dan Türkiye’ye ithal edilen ve motor hacmi 1.500 cc’den büyük ve 1.600 cc’den küçük araçlara yüzde 10 oranında ek maliyet getirildi.

30 gün içinde yürürlüğe girecek uygulama ile bu araçlardan yüzde 10 oranında Toplu Konut Fonu payı tahsil edilecek.

Mercedes satışlarının yüzde 25’i C Serisi satışlarından oluşuyor.

Yapılan düzenlemenin amacı Avrupa Birliği ve Türkiye’nin diğer ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının; anlaşma hükümleri ülkeler ve eşya açısından farklılık arz etmesi sonucunda ülkemiz aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığının giderilmesini sağlamak olarak açıklandı.

Uygulama Güney Afrika’da üretilen 1.5 lt ile 1.6 lt arasında motor hacimlerine sahip araçların A.TR belgesi eşliğinde ithal edilmesi durumunda Toplu Konut Fonu tahsil edilmesini karara bağlıyor.

Karar, 30 gün sonra uygulamaya girecek. Karar GTİP rakamı 8703.23.19.11.00 ile 8703.32.19.11.00 olan binek otomobilleri etkiliyor.

Mercedes C Serisi Kanunu

Türkiye’ye Güney Afrika’dan Mercedes’in yeni C Serisi otomobili ithal ediliyor. Yıllar önce Türkiye’de Toyota Corolla üretimi bırakıldığı yıllarda ithal Corolla Sedan modelleri o ülkeden gelmişti.

Günümüzde ise Ford Ranger ile Toyota Hilux pick up modelleri Güney Afrika’dan ithal ediliyor. Bunlar yasa çerçevesine girmiyor. Ama olan Mercedes C Serisi4ne olacak gibi.

Mercedes Benz Türkiye yönetimi konuyla ilgili verdiği bilgide ithalatı Güney Afrika’dan Almanya’ya çevirme esnekliğine sahip olduklarını ve bunun için çalışmaya başladıklarını söylediler.

Mercedes Benz Türk’ün Türkiye’de sattığı otomobillerin yüzde 42’sini C Serisi oluşturuyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz