Mercedes Benz Türk yeniden yapılanıyor: Yeni şirket kuruldu, start 2020 başında

0
27
Mercedes Benz Türk yeniden yapılanılanıyor

52 yıldır Türkiye’de ara vermeden faaliyet gösteren dünya devi Daimler AG; global olarak üç şirketten oluşacak yeni bir kurumsal yapıya geçiyor. Daimler AG, Türkiye’de Mercedes Benz Türk şirketini kontrol ediyor.

Daimler’in yeni organizasyonuna göre; Otomobil ve Hafif Ticari Araç grubu, “Mercedes-Benz AG”, Kamyon ve Otobüs grubu,“Daimler Truck AG” ve Daimler Finansal Hizmetler grubu ise “Daimler Mobility AG” bölümleri altında kümelenecek.

Bu değişim stratejisi kapsamında Türkiye’de de iştiraki olan diğer ülkelerde olduğu gibi yeni bir yapıya gidilerek; Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar ile Kamyon ve Otobüs gruplarının faaliyetleri 2 ayrı şirket yapısı altında devam edecek.

Mercedes’in yeni şirketi 9 Nisan’da kuruldu

Otomobil ve Hafif Ticari Araçlara ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi için, 9 Nisan 2019’da resmi olarak “Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.”, şirketi kuruldu. Bu şirket Türkiye’deki faaliyetlerine 01.01.2020 tarihinde başlayacak.

Mercedes-Benz Türk ise kamyon ve otobüs faaliyetlerinden sorumlu olmayı sürdürecek.

Alman dev Daimler AG, üç alt şirketle yönetilecek

Daimler AG, çatı şirket olarak devam edecek

Daimler AG, üç şirket için ana şirket olmaya devam ederken, strateji ve kurumsal yönetim gibi üst seviye yönetsel faaliyetler ile şirketler arası iş hizmetlerini sağlayacak. Şirketin bu stratejik yeniden yapılanması, “Project Future” olarak adlandırılıyor.

“Project Future” uygulaması kapsamında Daimler’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki yapılanması da değişirken; Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar ile Kamyon ve Otobüs gruplarının faaliyetleri 2 ayrı şirket yapısı altında devam edecek.

Bu kapsamda Mercedes-Benz Türk, ağır ticari ürün gruplarının faaliyetlerini mevcut şirketle sürdürecek.

Yeni şirket 1 Ocak 2020’de faal olacak

Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar hizmetlerinin yeni şirkete devrinin, 1 Ocak 2020 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

Daimler Finansal Hizmetler Grubu’nun Türkiye operasyonlarını yürütmek üzere 2000 yılında kurduğu Mercedes-Benz Türk Finansal Hizmetler A.Ş. ise bugünkü gibi bağımsız bir şirket olarak devam edecek.

Geleceği tasarlıyor

Yeni dönemde görevine devam edecek olan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün: “Mercedes-Benz Türk olarak, bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biriyiz. Ana şirketimiz Daimler AG’nin başlatmış olduğu Project Future değişim programı kapsamında, biz de Türkiye’de bulunan yeni yapılandırma için bu senenin başından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu dönüşüm hem markamız, hem müşterilerimiz, hem de tedarikçilerimiz için geleceği tasarladığımız bir yolculuğun başlangıcı olacak.” diye ifade etti.

Yeni mobilite çağı için yepyeni bir kurumsal yapı

Daimler, premium araç sektöründe ana işini güçlendirip, gelecekte daha da ön plana çıkacak teknolojilere yatırımlarını sürdürüyor.

Daimler’in yeni kurumsal yapısı, Temmuz 2018’de Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra, artık uygulama aşamasında.

Bu yapı 22 Mayıs 2019 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Daimler AG hissedarlarına onaya sunulacak.

Dünyanın en büyük ve en başarılı otomobil ve ticari araç üreticilerinden biri. 130 yıldır yeni dönemi yeni fırsatları değerlendiriyor.

Project Future, Daimler’in şirket tarihindeki en kapsamlı yeniden yapılanma operasyonu olacak. Ayrıca şirket büyüklüğü, gelir ve çalışan sayısı kapsamında bu değişim, bir Avrupa firmasında yapılmış en büyük yeniden yapılanmalarından biri olarak kayda geçiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here