Mercedes Başkanı Zetsche: Küçük modellere yönelmesek bugün kriz yönetiyor olacaktım

 

Küçük modellere yönelmesek bugün kriz yönetiyor olacaktım 

 

Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, marka için daha küçük modeller olarak sayılabilecek A ve B sınıfı otomobiller sayesinde krizle geçen bir dönemde yükselişe devam ettiklerini söyledi. Zetsche, “Bu modellere birkaç yıl önce karar verip şimdilerde üretime almamış olsaydık, durumumuz hiç de parlak olmazdı” dedi. Markanın yeni küç ük sedan modeli CLA Mayıs ayında Türkiye'de satılmaya başlanacak.

Mercedes CLA

 

 

 

DETROIT

 

Geçen yıl orta ve giriş sınıfındaki B serisi ile A serisini baştan sona yenileyen Mercedes Benz, son olarak küçük sedan modeli CLA'yı günyüzüne çıkardı. Önümüzdeki yıla kadar sadece A serisi üzerinde 5 farklı modele ulaşacakları bilgisini veren Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, marka için daha küçük modeller olarak sayılabilecek bu sınıfta otomobiller sayesinde krizle geçen bir dönemde yükselişe devam ettiklerini belirterek, “Bu modellere birkaç yıl önce karar verip şimdilerde üretime almamış olsaydık, durumumuz hiç de parlak olmazdı. Bugün tam da krizin ortasında bu çözümü uygulamak zorunda kalırdık” ifadelerini kullandı. 

            Detroit Otomobil Fuarı'nda sorularımızı cevaplandıran Daimler'in tepe yöneticisi Zetsche, lüks otomobil üreticileri için giriş ve orta sınıfın yeni bir alan olduğunu, bu sınıfta geniş bir kapasite fırsatları bulunduğunu kaydetti. Gelecekte bu sınıfın Mercedes Benz'in toplam satışları içinde oldukça büyük bir yer teşkil edeceğini ifade eden Zetsche, “A serisinin bulunduğu platform üzerine geliştirilen spor sedan CLA (Mayıs ayında Türkiye'de satışa sunulacak) ile birlikte bu alanda sunacağımız model sayısı 5 olacak. Yakın bir gelecekte yine kompakt sınıfta rekabet edecek bir SUV sunacağız.” diye konuştu.

            Geçen yıl tüm dünyada 1,32 milyon adetlik binek otomobil satışı ile BMW ve Audi'nin ardından bu alanda üçüncü sırada yer alan Mercedes Benz, önümüzdeki dönemde Çin'e odaklanacak. Dieter Zetsche, Çin dışındaki pazarlara bakıldığında, hemen tüm model ve sınıflarda rakiplerinin önünde bulunduklarını belirterek şunları kaydetti: “Ama artık dünya pazarlarındaki liderliği, Çin pazarındaki başarı belirliyor. Bu da demek ki Çin pazarında büyümemiz gerekiyor. Yani Çin'de büyürsek, dünyada da büyük olacağız. Bizim lider olmayı beklediğimiz 2020 yılı hedeflerine biraz da Çin'e odaklanarak ulaşacağız.” 

            Geçen yıl sonunda 40 kişilik ekiple birlikte Türkiye'ye çıkarma yapan Dieter Zetsche, burada yapılan toplantıda Türk yan sanayisinin temsilcileriyle bir araya geldiklerini, yan sanayideki fırsatları görmek için mühendislerle geldiklerini ve oldukça olumlu etkilenerek döndüklerini ifade etti. Türkiye'de otobüs ve büyük ticari araçlar ürettiklerini söyleyen Zetcshe, “Bunlardan önemli oranda ihracat yapıyoruz. Binek araçlarla ilgili alım yapacağımız konusunda henüz kesin bir karara varmadık. Sadece ülkenizde büyük potansiyeli gördüğümüzü söyleyebilirim.” dedi. Zetsche, Avrupa ekonomisinin yılın ikinci yarısından itibaren yavaş yavaş toparlanmaya başlayacağını da sözlerine ekledi. 

Rüşvet riski varsa satış yapmamayı tercih ederim   

Daimler Başkanı Dieter Zetsche, özellikle kamu alımlarında gündeme gelen ve 2010 yılında ABD Adalet Bakanlığı tarafından şirket aleyhine dava açılarak ciddi cezalar ödenmesine neden olan rüşvet ve yolsuzlukla mücadele edeceğini açıkladı. Zetsche, bir süre önce şirket içinde yayınlanan ifadelerinde baş ağrıtan skandallarla ilgili tavrını net olarak koydu. "Daimler, çalışanları veya iş ortakları tarafından etik olmayan veya yolsuzluk diye tanımlanabilecek davranışlara asla müsamaha etmez." diyen Zetsche, yolsuzluğa düşülmesinin söz konusu olduğu durumlarda satış yapılmamasını tercih edeceklerini dile getirdi. 

            Daimler Grubu sadece bu konularla ilgilenmek üzere bir de yönetim kurulu üyesi aldı. Christine Hochmann-Dennhart aynı zamanda yönetim kuruluna girmiş olan ilk kadın üye. Dennhart geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, rüşvetin hâlâ kapı açtığı ülkelerin ne yazık ki istikrarlı pazarlar olmadığını, 2010 yılında markanın ciddi zarar görmesine neden olan büyük rüşvet skandallarının önüne almak için yeni bir ekip oluşturduklarını, başka ülkelerde iş yaptıkları kişi ve kuruluşları kesinlikle yeniden gözden geçirdiklerini ve bu tip olayların olmaması için 91 kişilik bir ekiple çalıştıklarını söyledi. ABD Adalet Bakanlığı'nın, Daimler aleyhine 1998-2008 yılları arasında faaliyet gösterdiği 22 ülkenin kamu yetkililerine milyonlarca dolar para ve hediye olarak rüşvet verdiği iddiasıyla yaptığı suç duyurusu Daimler'e milyonlarca dolarlık ceza getirmişti.

 

Memduh Taşlıcalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz