Meraklısına 200 hp’lik sporcu

Meraklısına sporcu Clio RS

 

Renault'nun Türkiye ve Fransa fabrikalarında üretilen yeni Clio'nun bir de sporcu kardeşi var. İspanya'nın Granada kenti yakınlarında Sierra Nevada'nın karlı eteklerinde kullandığımız bu sporcu 1.615 cc hacimli 200 beygir gücünde motora sahip Clio RS.

2.0 litreden downsize edilen (küçültülen) RenaultNissan İttifakının ürünü bu motor, gerçekten etkileyici. Hızlanması, sürati, özel olarak bir menfez ile içerden duyulmasını da sağlayan özel sesi ile Clio ailesinde farklı bir yerde duruyor.

Avrupa'da yılda 20-30 bin adetlerde satılan küçük sporcular sınıfında rekabete katılan bu aracın satışı, Avrupa ile aynı zaman önümüzdeki ay Türkiye'da de başlayacak. Ama ne fiyatı açıklandı, ne de kaç adet satılır sorusunun cevabı.

Renault hem Fransa'da hem de Türkiye'de sayılarla konuşmayı pek sevmiyor. Bunun nedeni da geçmişte açıkladıkları sayılar karşısında açıkta kalmalarından kaynaklanıyor. Verilen rakamlar standart sapmanın dışında kalmış. Onlar da madem öyle, bundan sanra rakam açıklamayalım kararına vermişler.

TÜRKİYE'DE VERGİ CEZALISI

Tabii aracın önündeki piyano siyahı bakalitten yapılma parçanın hemen ortasında yer alan büyük Renault logosunun altındaki küçük harflerle yazılı RS harfleri ve aracın arkasındaki çift egzost çıkışı ilö difüzörle kardeşlerinden görünür farklara sahip aracın fiyatı ve  satış hedefinin rakamlara dökülememesini normal karşılamak gerekiyor.

Çünkü araç, sadece 15 cc ile Türkiye'de yüzde 40 vergi dilimi yerine bir üst limit olan yüzde 80 vergi düzeyine giriyor. Bu da nereden baksanız aracı küçük sporcu sınıfı fiyatlandırmasından bir anda çıkarıyor.

Rakipleri olan Polo GTI gibi yarışçıların 50 bin TL seviyesinde satıldığı bir piyasada yeni, güçlü ama vergi darbelisi bir Clio için hakikaten "meraklısı" olmak gerekiyor.

Bu araçtaki motor Nissan'ın Juke Nismo modelinde de kullanılıyor ve Nissan yöneticilerini de 15 cc yüzünden karamsar bir dudak bükmeye sevkediyor.

Yeni Clio RS, markanın Formula 1 tecrübelerinden gelen teknolojik birikimle ortaya çıkan bir araç. 1.6 litrelik turbo motor, direksiyondan vites edğiştirmek için kulakçıklara da sahip. F1 motor teknolojisi kullanırak geliştirilen 200 beygirg ücündeki bu motorun yakıt tüketimi 100 km'de ortalama 6.3 litre olarak belirtiliyor. Bizim kullanımızıda bunun çok üzerine çıktığımızı söylemeliyiz. Verileri Telemetrik olarak alan araç çift egzost çıkışı, 17 veya 18 inçlik özel jantları, spoiler gibi dış tasarım farklarıyla kendini belli ediyor. İçeride ise sportif koltuklar ve alüminyum pedallar gibi belirgin farkları görüyoruz.

Fren diskleri Laguna'da da kullanılan tip ve büyüklükteki disklerden ibaret. ŞAside yay sertliğniin yüzde 27 gibi arçtırıldığı araçta özel şasi düzenlemesi de yapılmış. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz