Sporcu wagon modasına Renault yorumu

Otomobil dünyasında bazı kısaltmalar vardır. Bunların en etkililerinden biri “GT” olarak yazılır.  Bir otomobil modelinin bir versiyonunun sonunda GT ibaresi olunca güç ve performans beklentisi oluyor.

Geçtiğimiz yaz yeni Megane HB GT Line ‘ı test ettiğimde diğer dizel Renault’lardan çok bir farkı olmaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı.
Fakat bu sefer işler değişiyor.

Renault’nun GT birikimi, Formula 1 pistlerinden besleniyor.

Renault da daha önce görmediğimiz hızlı bir wagon ortalığı karıştıracak .

1600cc benzinli ve  twin turbo beslemeli 202 hp olarak yollara çıkıyor. Bunun dışında 1500cc dizel hibrid ve 1200cc benzin turbo beslemeli 128 hp seçenekleri de olacak.  1200cc motorlu Renautl’ların performans zayıflığı ile kötülenen adını gün yüzüne çıkartacak gibi görünüyor!!!

Bu bir station ama göründüğü gibi sakin değil. İçi kaynıyor…

Asıl ilgimizi çeken 1.6 lt hacimli 202 beygirlik wagon Megane’a geri dönelim. Sakin bir aile otomobili geliyor aklımıza station wagon deyince… Sakin kullanımların otomobilidir wagonlar. İçinde çocuklarımız olur, eşimiz kız arkadaşımız olur. Köpeğimiz olur. Pikniğe gideriz…
Eski zamanlardaki turbo 2000 cc 225 hp Megane RS’i hatırlatan bu yeni performans tabanlı sport tourer bakalım gerçekten beklentileri karşılayacak mı ?

Megane RS’i kullanmış biri olarak aradaki farkları merakla bekliyorum.

Renault tarihinde wagon olarak böyle güçlü bir model hiç olmamıştı. Alman markalarında hem wagon hem de bir süper sporcu kadar güçlü araçlara alışkınız. Ama Fransızların bu taraklarda hiç bezi yoktu.

Eski Megane wagonlardaki yol tutuş zayıflıkları gibi olumsuzluklar bu 202 beygirlik canavarda da olacak mı? Turbo motorlu ve daha sert amortisörlü alt yapıya sahip bir Megane performans düşkünlerine çok eğlenceli kapılar açacak gibi görünüyor.

Daha önce sportif bir Wagon modeli üretmemişti.

Bu kadar canımızı çektirerek anlattığımız bu arabanın bizler için tek bir kötü yanı var. Renault Mais yöneticilerinden aldığımız bilgiye göre ne yazık ki ülkemize ithal edilmeyecek.

Neden; sorusuna herhangi bir cevap bulamasak da, ülkemizdeki yatırımları milyarlarca euroyu geçmiş, geçen yılki ihracatı 2.9 milyar doları bulmuş ve yıllardır Türkiye’nin en çok satan otomobil markası ünvanını elinde bulunduran Renault’nun bu modeli veya küçük segment temsilcisi Twingo’yu getirmemesi çok üzücü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz