McLaren Formula 1 takımı hisselerini 560 milyon sterline sattı

McLaren, yatırım anlaşmasının parçası olarak Formula 1 takımı hisselerinin yüzde 15’lik bir kısmını Amerikalı MSP Sport Capital’e 185 milyon sterline sattı.

UBS O’Connor, LLC. ve The Najafi Companies’in güçlerini birleştirdiği MSP, başlangıçta McLaren’dan yüzde 15 hisse alacak. Fakat 2022 yılının sonuna doğru bu rakam yüzde 33’e yükselecek. Başlangıçta yüzde 15 olarak anlaşılan hisse için 185 milyon sterlin, daha sonra yüzde 33’e yükselen hisse payı için de 560 milyon sterlin ödenecek.

Yeni anlaşmayla birlikte McLaren F1 CEO’su Zak Brown uzun süre görevine devam edecek ve Paul Walsh da başkanlık koltuğundan ayrılmıyor. Ancak yeni yatırımcı Jahm Najafi, Başkan Yardımcısı olarak Şeyh Muhammed bin Essa Al Khalifa’nın yanında olacak.

Ayrıca, MSP Sports Capital’den Jeff Moorad ve UBS O’Connor’dan Rodrigo Trelles Zabala, McLaren Group’tan Sultan Ojjeh ve Will Griffiths ile birlikte McLaren Racing’in yönetim kuruluna atandılar.

Zak Brown: “Bu yatırım, McLaren Formula 1 takımı gelişimi için önemli bir atağı temsil ediyor. MSP Sports Capital, her şeyden önce bir spor yatırımcısı. Pazarı biliyorlar ve küresel spor dünyasında önemli deneyimlere ve kanıtlanmış başarılara sahipler” diyerek sözlerine devam etti.

“Bu yeni yatırım, McLaren’ı Formula 1 ve IndyCar’da yarış galibiyetleri ve şampiyonluklar için verilen çekişmeye geri dönüş planımızı destekliyor. Bu hamle, podyumun en tepesine dönme misyonumuza odaklanmaya devam ederken, yükselmemizi güçlendirecek” dedi.

Bu anlaşma öncesinde McLaren Formula 1 takımı hisselerinin yüzde 56’sı hissesi Bahreyn Mumtalakat Holding‘e, yüzde 14’ü Mansour Ojjeh‘e, yüzde 10’u Michael Latifi‘ye ve kalan yüzde 20’lik kısım ise küçük yatırımcılara aitti.

Sporla ilgili mülklere yatırım yapan bir fona liderlik eden konsorsiyum olan MSP Sports Capital’in içerisinde yer alan yatırımcılar arasında; NFL, MLB, NBA, ESPN gibi önemli spor şirketlerinden isimler yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz