MB müdahaleleri, Türk otomotiv pazarına da istikrar getirdi

0

 

Merkez Bankası'nın müdahalesi olmasaydı otomobil satışlarında istikrar sağlanamazdı

Bir yıl önce alınan kararlarla otomotiv pazarının hızının kesildiğini belirten Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, "Öyle olmasa bugün satışlar bir milyona çıkardı. Ama iki yıl sonra da 500 binlere gerilerdi. İstikrar çok daha iyi" dedi.

Merkez Bankası ve BDDK'nın geçen yıl aldığı kredi hacmini daraltmaya yönelik tedbirler otomotiv pazarının hızlı yükselişinin önüne geçti. Cari açık oluşmaması için alınan kararlar satışları frenlenen sektör tarafından da destek gördü, görmeye devam ediyor. Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, önlemlerin yerinde bir karar olduğunu belirterek, "Söz konusu uygulamalar yapılmasaydı bugün otomobil piyasasında 1 milyon adedin üstüne çıkardık ama iki sene sonra da tekrar 500 bine düşerdik. Dolayısıyla hep 800 bin seviyelerinde seyreden istikrarlı pazar, otomobil sektörü için de, tüketici için de daha iyi." dedi. Bugün Türkiye pazarının bütün dünya için önemli bir gündem maddesi olduğuna işaret eden Acar, Avrupa'da ülkelerin ekonomisinin kırılıp döküldüğünü, ciddi bir kriz yaşandığını, bu süreçte Türkiye'nin ekonomik performansıyla yıldızının parladığını söyledi. "Onun için bütün üretici firmaların gözü Türkiye'de. Cari açık konusu iyi kötü çözümlendi. Bütçe açıkları konusunda hükümetin tedbirleri yolunda. Dolayısıyla hem bu yıl hem de gelecekte ekonomik açıdan bir tehdit gözükmüyor." diyen Acar, buna mukabil Avrupa'da halen birçok konuda konsensüs sağlanamadığı için ne zaman düzeleceklerine dair bir ışık da görünmediğini kaydetti. 

     Otomotiv sektörü olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarına sitem etmekte haklı olduklarını ve Türkiye'nin tüm vergi yükünü bir sektörün çekmemesi gerektiğini ifade eden Acar, dolaylı vergiler ile doğrudan vergiler arasındaki dengenin kurulup gelir üzerinden vergilendirme sisteminin Türkiye'de yerleşmesinin daha doğru olacağını söyledi. Orta Vadeli Program'da da bu konu üzerine çalışıldığına değinen Acar, "Ama bu tedbirlerin kısa vadede cari açık açısından değil, bütçe açığı açısından alındığını düşünüyorum. Aksi halde devlet bu yılın sonunda daha büyük bir bütçe açığıyla karşı karşıya kalacaktı. Dolayısıyla bundan sonra, alınan bir vergi artış kararını eleştirmenin bir anlamı yok. Bununla yaşayacağız. Ama bu vergilendirme otomobil sektörü açısından hakkaniyete uygun değil." diye konuştu.

     Türkiye'de otomobillerin yüzde 60'ının krediyle satıldığına dikkati çeken Acar, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmasının ardından tüketici ve araç kredilerinde yaşanan yumuşamanın otomobil talebi açısından önemli bir katkı olduğunu belirtti. Türkiye'de araç satın alan kitlenin aylık faiz oranından ziyade aylık ödemelerin gelirine göre ödenebilirliğine baktığını kaydeden Acar, insanların geleceğe güveni olduğu zaman araç da ev de aldığını dile getirdi.

     Aclan Acar, bu yıl otomotiv sektöründeki daralmaya karşın Doğuş Otomotiv olarak geçen yıla göre büyüme kaydettiklerini belirterek şunları ifade etti: "Yüzde 12-13 civarındaki pazar payımız bu yıl 2-3 puanlık bir artış sergileyecek. Yılı yaklaşık yüzde 15 civarında bir pazar payı ile kapatacağız. Ancak yıl sonu satışları adet olarak geçen yıldan yüksek olmasına rağmen ciroda çok büyük bir fark görülmeyecek. Bunun iki temel nedeni var. Birincisi Euro kurlarında büyük bir artış yok. Dolayısıyla fiyatlar genel seviyesiyle yükselmedi. İkincisi, orta ve orta altı araç satışının adede katkısı oldu. Onların da ciroya katkısı çok fazla değil. Geçen yılı 4,8 milyar lira ciro ile kapattık. Bu yılı ise 5-5,5 milyar lira arası bir ciroyla kapatmayı öngörüyoruz." 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here