Mazda tasarımcıları istedi, Shiseido Sole of Motion’ı üretti

0
18

Şİrketlerin kendi alanları dışında yeni ufuklara uzanmalarının son örneği Japonya’dan geldi. Mazda, algı yükseltecek hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Tokyo Motor Show öngününde yeni tasarım anlayışını ve Vizion Coupe çizgisini hissettirmeye hazırlanan Mazda, yeni bir işbirliğini de duyurdu. Mazda ve Shiseido tasarımcıları birlikte çalışmış, ortaya metalik, enerjik ve derin duygulu bir “koku” çıkarmış.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da yüksek oktavlı bir “Tayfun” sonrasında Shiseido’nun genel müdürlüğünde yapılan basın toplantısı ile tüm dünyaya duyurulan yeni parfüm Sole of Motion adını taşıyor.

Mazda Kodo istedi, Shiseido üretti: Sole of Motion

Sınırlı sayıda üretilen ve internet üzerinden satılan parfüm, tamamen Mazda tasarımcılarının isteğiyle Shiseido tasarımcılarınca geliştirilmiş.

İki dev koku da buluştu: Hareketin Ruhu Parfümü

Kodo Felsefesi yaklaşımıyla otomobil tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan Mazda, Japon kozmetik devi Shiseido ile birlikte geliştirdiği parfüm ile daha geniş ufuklara uzanıyor.

Mazda kişisel bakım ürünlerinde köklü ve zengin bir geleneğe sahip olan bir Japon firması, Shiseido ile irtibata geçti. Görevini benzeri görülmemiş bir şey geliştirmek olarak ortaya koydu: Bir KODO parfümü yapacaklardı.

Hikaye şöyle devam devam ediyor.

Zorlu mücadele gerektiren öneriye evet diyen Shiseido, baştasarımcısı ve ekibiyle Mazda’nın KODO tasarım felsefesi ile Japon estetik anlayışını benimseyen üniseks bir parfüm geliştirmek için kolları sıvadı.

Ürün konsepti rekabet halindeki iki temayı – Mazda’nın “KODO – Hareketin Ruhu” enerjisi ile Shiseido’nun zarafeti – birleştirip kelimenin tam anlamıyla yenilikçi olan bir şey geliştirmeyi hedefliyordu.

Parfüm ile kutusu birbiri ardından değil de aynı zamanda geliştirileceği için sürecin kendisi de oldukça sıradışıydı. Bu yüzden parfümörler ile ambalaj tasarımcıları iki unsurun mükemmel bir uyum içinde olması konusunda sürekli görüşüyorlardı.

Shiseido tarafından üretilen üç alternatif arasından seçilen koku KODO’nun güç, tutku ve canlılığını en iyi şekilde yansıtacaktı.

Şişe tasarımında ise saflık hissi sağlamak amacıyla zaruri olmayan hiçbir unsura yer verilmedi. Camı gizleyen kutusu ise Mazda’nın KODO dış tasarımında olduğu gibi gerilim ve heyecan vaat eden pürüzsüz ve kavisli yüzeylere sahip. Kutusu ise çevresini etkileyici bir derinlikte yansıtan kusursuz bir yüzey elde etmek için titizlikle preslenmiş, kaynak yapılmış ve cilalanmış paslanmaz çelikten üretildi.

Parfümün adını bulmak zor olmadı: Shiseido’nun yaklaşık 100 yıldır kullandığı geleneksel yazı tipinin zarif harfleriyle, SOUL of MOTION.

Aslında üretim ve çalışmalar 2016 yılında sonuçlandı. 2016 yılının ortalarında tanıtıldığından beri parfüm etkili oldu. Parfümün bu kadar rağbet görmesi Shiseido ile bir seri üretim anlaşmasını doğurdu. Ambalaj 2017 yılı Alman İF TAsarım YArışmasında ALtın madalya ile ödüllendirildiğini hatırlatalım.

100 yıllık parfümcüden, Mazda’ya özel “koku”

Japon kozmetik ürünü geliştiricisi ilk parfümünden 100 yıl sonra, araç üreticisinin tasarım felsefesini bir parfümle yakaladı.

Mazda’nın Shiseido ile irtibata geçmesinin sebebi bu şirketin Hiroshima’lı araç üreticisi ile yenilik konusunda paylaştığı ortak noktaları görmesiydi. 1872 yılında Tokyo’nun Ginza bölgesinde Japonya’nın ilk Batılı usulü eczanesi olarak kurulan ve aykırı tavrı ve özgün ürünlere saygısı ile bilinen Shiseido daha sonra kozmetik alanına giriş yapıp ilk kozmetik dükkanını 1916 yılında açtı ve ilk parfümünü 100 yıl önce üretti.

Günümüzde dünyadaki en büyük kozmetik şirketlerinden biri olsa da, sanatına ve Japon estetik anlayışına olan sadakatinden şaşmadı. Shiseido, ürünlerinin yalnızca yaşam biçimini zenginleştirdiğini düşünmez, onları birer sanat eseri olarak görüyor.

Mazda ile Shiseido’nun işbirliği yeni kapıları da açabilecek.

Halil Okşit/Tokyo

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here