Mazda CX-5 üretimi başladı

Başlattığı üç yıllık iş planı sonucunda, global satışlarında, 1.65 milyon adetlik hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdüren Japon otomobil üreticisi Mazda, SUV talebindeki artışa ayak uydurabilmek için üretim sistemini daha esnek hale getirdi. İlk olarak, 2012 yılında üretilen ve geçen mart ayında tamamen yenilenerek Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen ailenin büyük SUV’u CX-5’in üretimini başladı. Yeni CX-5, SKYACTIV şanzımanları ile birlikte Mazda2, supermini, Mazda3 kompakt ve orta ölçekli Mazda6 gibi bir dizi diğer modelle birlikte Japonya’nın güneyindeki Hofu tesisinde üretilecek.

Mazda, son mali yılda başlattığı üç yıllık iş planının sonunda 1.65 milyon adetlik global satış hedefine ulaşmaya çalışıyor. Şirket, SUV talebindeki artışa ayak uydurabilmek için üretim sistemini daha esnek hale getirdi. Hiroşima’da üretilen popüler B-SUV olan Mazda CX-3’ün son Aralık ayında Hofu fabrikası üretime başladı. Ağustos ayında şirket, Hiroshima araç gövde fabrikasındaki crossover sistemini geliştirmişti.

Hiroşima’nın yaklaşık 110 km güneybatısındaki Hofu tesisi 1981 yılında hizmete girmişti. Tesisteki araç üretimi ise 1982 yılında başlamıştı.

Mazda CX-5 ile ilgili 3 kısa bilgi

  1. Mazda CX-5’in global satışları 1.7 milyon adedi geçti
  2. Büyük SUV CX-5, Mazda’nın küresel satışlarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor.
  3. 2016 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılan ve Mart ayında Avrupa’da gerçekleşen Cenevre Motor Show’da sunulan, tamamen yeni olan CX-5, Temmuz 2017 yılından itibaren, Türkiye’de satışa çıktı. Aracın şu sıralar 190 bin liradan alıcı buluyor.

Mazda CX-5 hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıdaki haberimizde bulabilirsiniz…

Mazda’nın kompakt SUV’u yenilendi Fiyatı ve özellikleri

Bu haberler de ilginizi çekebilir…

Mazda’dan ikili atak

Almanya’daki BMW Müzesi’ni gezdik!

Hükümet, MTV zammıyla 13 milyar 600 milyon TL toplayacak

LPG, motora neden ve nasıl zarar verir?

Yeni X3 tozu dumana katmaya geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz