Maserati Türkiye’de ikiye katlayacak

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati yeni üretim stratejisinin önemli bir adımını oluşturan üst orta sınıftaki dört kapılı sedan otomobili Ghibli’nin dünya prömiyerini geçtiğimiz nisan ayında düzenlenen 2013 Şangay Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirmişti.

Aradan geçen dört ayın ardından Türkiye’de Tofaş çatısı altındaki Fer Mas Oto tarafından temsil edilen İtalyan lüks otomobil markası Maserati’nin yeni modeli Ghibli, Quasar İstanbul’un sponsorluğunda gerçekleştirilen tanıtımla Türkiye’deki otomobil severlerin beğenisine sunuldu.

Dizel Maserati Türkiye’de

Maserati’nin Torino’daki yeni fabrikasında Quattroporte ile birlikte üretilen üçüncü nesil Ghibli’nin kalbinde Maserati tarihinde bir ilk olan dizel motor bulunuyor.

Türkiye’de şimdiden 13 adet sipariş alan Ghibli, 3.0 litre V6 turbo dizel ve 3.0 litre V6 twin-turbo benzinli motor seçenekleriyle satışa sunuluyor.

Ghibli’nin 3.0 litrelik V6 dizel motoru, 100 kilometrede ortalama 6 litrelik yakıt tüketimiyle 275 HP güç ve 600 Nm tork üretirken, 0’dan 100 kilometre hıza 6.3 saniyede çıkıyor ve 250 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

3.0 litre V6 twin-turbo benzinli motorla donatılan dört tekerden çekişli Ghibli ise 410 HP güç ve 500Nm’nin üzerindeki değerleriyle, 0’dan 100 km’ye 5.6 saniyede hızlanıp 285 km/s’lik maksimum hıza ulaşırken, 100 kilometrede 9.6 litre yakıt harcıyor.

3.0 litrelik V6 turbo versiyonu 155 bin 485 Euro’dan başlayan fiyatla satışa sunulan Ghibli’nin, 3.0 litre V6 benzinli motor seçeneği ise 196 bin 271 Euro’luk başlangıç fiyatıyla dikkat çekiyor.

Seneye 60 adet satacak

Gerçekleşen tanıtımında konuşan Fer Mas Şirket Müdürü Ferhat Albayrak, Maserati’nin üretim kapasitesini 2015 yılına kadar 50 bin araca çıkarma hedefini hatırlatırken; “Türkiye’de de fark yaratacağı inancındayız. Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz 13 adetlik ön satış bu inancımızı destekliyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de, bu yılsonunda 25’i Ghibli olmak üzere 45 teslimat gerçekleştirmeyi öngören Maserati, Ghibli için önümüzdeki sene hedeflerini iki kattan fazla arttırarak 60’ı görmeyi planlıyor.

Tanıtım toplantısına katılan Maserati Avrupa Bayi Geliştirme Müdürü Luigi Sepe ile Maserati Baş Tasarımcısı Giovanni Ribotta da, Ghibli modelinin teknik özellikleriyle tasarım yaklaşımı hakkında bilgiler verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz