Maliyet indiriyor, BMW fiyatları düşecek

BMW fiyatları

Otomotiv dünyasındaki sıkı rekabet hız kesmeden devam ediyor. Volkswagen, Daimler ve Tesla gibi güçlü rakiplere karşı kozunu artırmak isteyen BMW’den yeni hamle geliyor. BMW fiyatları, üretim tarafında önemli bir azalma yaşayacak. Alman gazetesi Handelsblatt’ta yer alan bilgiye göre, BMW’nin üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Milan Nedeljkovic önemli açıklamalar yaptı.

BMW’nin bu hamlesi, rakiplerine karşı önemli bir meydan okuma olarak değerlendirilebilir.

BMW fiyatları için yeni hamle

BMW’nin üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Milan Nedeljkovic’in verdiği bilgiye göre, 2025 yılına kadar, araç başına üretim maliyetleri 2019 yılındaki seviyelere kıyasla yüzde 25 oranında azalacak.

BMW iX Türkiye yollarına ne zaman inecek?

2021 yılı için koyduğu karşılar hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyen BMW; Rodyum, paladyum ve çelik gibi hammaddelerin artan maliyetlerine ve artan çip kıtlığına rağmen hedeflerinde güncelleme yapmadı.

Düşüşe rağmen BMW, yılın ikinci yarısında kaydettiği güçlü toparlanmayla birlikte 2020 yılını karşılar ile kapatmayı başardı. Şirket, 2020 yılı için 5,2 milyar euroluk vergi öncesi kâr açıkladı.

BMW fabrika

BMW’nin 2019 yılında yüzde 4.9 olan FVÖK marjı ise 2020’de yüzde 2,7’ye geriledi.

BMW gibi otomobil üreticileri, yeni elektrikli modeller geliştirmek için milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıyorlar. Diğer yandan araç üretimini sürdürmek zorunda oldukları için, zaman zaman karşılar marjlarını korumakta zorluk çekebiliyorlar. Bu aşamada üretim maliyetlerini azaltmak için üzerinde çalışılan yöntemlerden biri de elektrikli araçlar için varolan pil maliyeti. Pille çalışan modeller tabii ki benzinli araçlara göre çok daha pahalıya mal oluyor. Bu da elektriklililerin, içten yanmalı motora sahip otomobillere kıyasla daha yüksek fiyatlara alıcı bulmasına neden oluyor.

Elektrikli bir aracın en pahalı parçası tabii ki bataryası. Bunun değeri üretilecek kilovat saat (kWh) başına dolar olarak ölçülüyor. Batarya hücrelerinin maliyeti düşüyor olsa da  BloombergNEF’e göre kWh başına ortalama maliyet 137 dolar civarında. Yani, 75 kWh bir bataryaya sahip elektrikli bir araç için bu, 10.275 dolar anlamına geliyor.

Elektrikli araçların daha yüksek üretim maliyetleri, bir otomobil üreticisinin kârını doğrudan etkiliyor. Bununla birlikte BMW’nin üretim maliyetlerini yüzde 25 oranında azaltma hedefi, uzun vadede kârın artmasında etkili olabilir.

Elektrikli araçları daha uygun fiyatlarla satmak, otomobil üreticisinin en güçlü rakiplerinden biri olan Volkswagen’e karşı rekabet gücünü korumasına yardımcı olacaktır. Bildiğiniz gibi VW, model ağını elektriklendirmek için milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıyor.

BMW’nin ise 2025 yılına kadar 2 milyon tam elektrikli otomobili yollara indirme bekleniyor.

BMW ve Mini elektrikli model takvimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz