Maliye’den araç vergilerini ödemeyenlere kötü haber

 

Maliye'den otomotive sıkı takip

 

TRTHaber'e göre Maliye Bakanlığı geliştirdiği yeni bir projeyle, vergi borcu bulunan araçları "bağlayabilecek". 

Maliye Bakanlığı yetkililerinin üzerinde çalıştığı proje hayata geçtiğinde araçların vergilerini ‘satıştan satışa’ ödeme uygulaması da son bulacak. Maliye Bakanlığı’nın, araç vergilerini ve trafik cezalarını yakın takibe almasında tahsilatta yaşanan bazı sıkıntıların etkili olduğu belirtiliyor.

Halen uygulamada olan sistemde trafik polisleri tarafından kesilen cezaların Maliye Bakanlığı’na aktarılmasının uzun zaman aldığı iddia ediliyor.

Birçok vatandaş da trafik cezalarını yıllar sonra öğreniyor. Motorlu taşıtlar vergisinde de tahsilatı olumsuz yönde etkileyen gecikmeler yaşanıyor. Vatandaşların büyük kısmı vergilerini muayene ve satış işlemleri sırasında ödüyor. Bu da araçlardan elde edilen gelirlerin performansının düşmesine yol açıyor.

MALİYE, EMNİYET iLE BİLGİ PAYLAŞACAK

TRTHaber'in haberine Maliye Bakanlığı, araç vergileri ve trafik cezalarının tahsilatında yaşanan söz konusu olumsuzluklar nedeniyle yeni bir proje hazırladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile bilgi paylaşımını öngören projede, trafik ceza bilgileri günlük olarak Maliye’nin bilgisayarlarına düşecek. Yine Maliye’nin, vergi borçları nedeniyle mükelleflerin araçları için aldığı haciz kararları da yazışmalara gerek kalmadan anında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemine girecek. Böylece karşılıklı olarak iki kurum, hangi aracın ne borcu olduğunu günlük olarak ortak sistem üzerinden görme imkanına sahip olacak.

YENİ SİSTEM 2013 YILINDA DEVREYE GİRECEK

Araç vergisi ve trafik cezalarının tahsilatını arttırmayı amaçlayan sistemin, yazılım çalışmaları halen devam ediyor. Maliye Bakanlığı kaynakları programın üç ay içinde hazır olacağını ve yeni sistemin 2013 yılı başından itibaren de hizmet vermeye başlayacağını bildirdiler. Yetkililer, yeni sistemde, araç sahiplerinin öncelikle MTV veya trafik ceza borçlarını ödemeleri için uyarılacağını ardından da borcunu ödememekte direnen mükelleflerin araçları üzerine şerh düşüleceğini kaydettiler. Söz konusu şerhler nedeniyle araç alım satımı gerçekleştirilemeyecek. Borçların belirli bir limitin üzerine çıkması halinde ise aracın emniyet güçleri tarafından ‘parka’ çekilmesi söz konusu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz