Magna, Türkiye’de yeni fabrika açtı

 

 

 

2008 krizi öncesinde Türkiye'de otomobil üretim planları gündeme gelen Magna, yan sanayi yatırımıyla bir kez daha Türkiye'de.

Magna International'ın Kocaeli fabrikası 8 Ekim itibariyle açıldı. Kocaeli-Kartepe'deki fabrika, esas olarak Ford Otosan'a yönelik değişik araç parçaları üretimi gerçekleştirecek.

 

31 milyar dolar cirolu dev

Geçen yıl 31 milyar dolara yakın bir ciro elde eden Magna, bunun 1.4 milyar dolarını yatırıma ayırdı. Açılış için Türkiye'de bulunan Magna Avrupa İç ve Dış İşler Başkanı Albert Lidauer, müşterilerinin yeni yatırımlarına paralel Türkiye'ye yatırıma geldiklerini belirterek, "Bizim buraya gelmemizin temel sebebi, ana müşterimiz olan Ford Otosan'ın burada büyümesi ve yeni projeler alması. Ford'un  bize yeni projeler vermesiyle beraber buraya fabrika kurmaya karar vermiştik" dedi.

Öncelikli hedeflerinin Türkiye pazarı olduğunu vurgulayan Lidauer, lojistik nedenler ve parçaların büyüklüğünden dolayı Magna için ihracatın şu an yakın gözükmediğini de ifade etti.

Ford'un "Transit" modeli için dış ayna ve mühendislik cam ürünleri ile diğer araçlar için ön modül taşıyıcı, ön ve arka tamponlar ve marşpiyer ayna üretilecek 11.200 metrekare büyüklüğündeki fabrikada, 200 kişi istihdam edilecek. 

Magna'nın otomobil koltukları biriminin Türkiye'de Gölcük'te kurulu bir başka tesisi de 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz