Lütfen icat çıkarın!

 

  

İlk kez geçen yıl düzenlenen Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması'na bu yıl 800'e yakın proje katıldı.

Türkiye otomotivinin kalbi Bursa'da gerçekleşen ödül töreninde 40-50 yıl önce gençlere söylenen ‘başımıza icat çıkarma' lafına gönderme yapılarak, devrin değiştiği vurgulandı ve ‘icat çıkarın' dendi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (UİB) Başkanı Orhan Sabuncu, yarışmaya geçen yıla göre 2,5 kat daha fazla başvuru olduğunu açıkladı. Geçen yıl gelen projelerden bazılarının seri üretim aşamasına geçeceğini umut ettiğini söyleyen Sabuncu, “Tabii burası bir sahne. İnsanlar geliştirdiği proje ve tasarımları burada bir araya getiriyor. Bundan sonrası ise endüstrinin göstereceği ilgiyle olacak. Türkiye'nin otomotivde daha çok yerli katkı sağlayacak konuma gelmesi adına bu tür yarışmalar çok önemli.” şeklinde bilgi verdi.

Akademisyen ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği yarışmada 50 bin TL ödüllü birinciliği ‘İçten yanmalı özgün bir döngüsel tasarım ve imalatı projesi ile Hüseyin Mutlu ve Ömer Oğuz Temel kazandı. 

Yarışmada Özcan Doğan, ‘Şasi karoser ve süspansiyon parçaları için kabuk kompozit parça tasarımı ve üretimi' ile ikinci, Cemal Baki-Ahmet Taha Çağlar ‘Seri üretim binek araçlarında metal ve plastik bileşenli ön kaput parçası tasarımı' ile üçüncü oldu.

Proje sahiplerine ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, OİB Başkanı Orhan Sabuncu ve OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu verdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz