Lükste kaptırdığı liderliği 3 yıl sonra geri alacak

0

Mercedes Benz’in ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni A Serisi, Kasım ayı başında kapılarını açacak İstanbul Autoshow Fuarı'yla birlikte satışa sunulacak. Mercedes-Benz Türk, yeni modelinin vergi avantajıyla premium yani lüks segmentte 2011'de BMW'ye bıraktığı liderlik koltuğunu geri almayı hedefliyor. Yeni A Serisi'ni bekleyen önemli bir müşteri kitlesi olduğunu belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, "Otomobilin başlangıç fiyatını 73 bin lira olarak belirledik. Yeni A Serisi binek oto satışlarımızın yüzde 30'unu oluşturacak" açıklamasını yaptı.

Yeni B Serisi'nde olduğu gibi A Serisi'ne de yoğun talep geldiğini söyleyen Kurz, yılın son 2 ayı için ancak 750 adetlik satışa ulaşabileceklerinin altını çizdi. Kurz, şunları kaydetti: “2013 yılında ne kadar A Serisi tedarik edebileceğimizi bilmiyorum. Ama 2013-2014’te lüks otomobil markaları arasında lider olacağız. Liderlikte A Serisi'nin önemli bir payı olacak.” Geçen yıl Türkiye’de Mercedes 12 bin 630 adet otomobil satarken Audi 12 bin 64, Volvo 4 bin 662, BMW ise 15 bin 18 adetle lider olmuştu. Mercedes lider olduğu yıl olan 2010'da 12 bin 300, BMW 12 bin 34 ve Audi 9 bin 600 adetlik satışa ulaşmıştı.

Toplam satışı 40 bin olacak

Türkiye otomotiv pazarının yılın ikinci yarısında birkaç önemli gelişmeye bağlı olarak hareket ettiğini ifade eden Wolf-Dieter Kurz, büyüme rakamlarının yüzde 4.2 düzeyine gerilemesi ve Euro Bölgesi ülkelerinde büyüyen borç krizinin pazara belirsizlik olarak yansıdığını kaydetti. Mercedes-Benz Türk olarak geçen yıl olduğu gibi otomobilden otobüse kadar toplam 40 bin adetlik satış hedefi belirlediklerini  belirten Kurz, “Kamyon satışlarında da bir miktar düşüş yaşanıyor. Yılı bu rakamlarla bitirirsek mutlu oluruz” dedi.

Sesle komut alıyor yorgun sürücüyü uyarıyor

Mercedes Benz’in yeni A Serisi modeli, eski jeneryona göre daha agresif çizgileriyle öne çıkıyor. otomobil markanın yeni tasarım stratejisini yansıtıyor. Yeni A Serisi, çok sayıda farklı seçenekle kişiselleştirilebilen temel teknik özelliklerin yanı sıra, müşterinin kişisel zevklerine hitap edecek 3 farklı tasarım konseptine sahip: Urban, Style ve AMG Sport. Uzun, sportif ön kısmın tipik özellikleri arasında dikkat çeken ilk nokta, ortasında Mercedes yıldızı bulunan ve her iki tarafında çift çıta yer alan karakteristik radyatör ızgarası. LED farlar ise A Serisi'nin dinamik görüntüsünü tamamlayor.

Aracın arka tarafında ise aks üzerinde güçlü çizgilerle vurgulanan omuz kasları, yeni A Serisi'nin coupe benzeri karakterini ortaya çıkarıyor. Otomobilde tasarımın yanı sıra güvenlik donanımları hemen dikkati çekiyor. Bir kazanın 'Geliyorum' dediği an ile darbe anı arasında geçen saniyelik sürede yolcuları en iyi şekilde korumak için gerekli önlemleri alan PRE-SAFE yolcu koruma sistemi bu segmentte ilk kez yeni A Serisi’nde sunuluyor. Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran konsantrasyon kaybı yardımcısı, yokuş kalkış desteği,

takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan Distronic Plus,

uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan otomatik uzun far yardımcısı,

dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran kör nokta yardımcısı,

hız sınırı yardımcısı,

aracın kendi kendine park etmesini sağlayan aktif park yardımcısı ve geri görüş kamerası aklımıza ilk gelenler.

Yeni A Serisi'nde öne çıkan bir başka özellik de teknoloji alanında. Araç, iPhone gibi akıllı telefonlarla doğrudan iletişim kurabilen bir sisteme sahip. Araçta  bir süre sonra sesli komutlarla müzik, bilgi ekranı, klima gibi donanımlar yönlendirilebilecek.

A Serisi Türkiye’de ağırlıklı olarak 122 ve 156 beygir gücündeki 1.6 litrelik benzinli motorların yanı sıra, 1.5 litrelik 109 beygir gücündeki dizel motorla müşteriye ulaşacak.

Coupe ve SUV versiyonu da olacak

Wolf-Dieter Kurz, 5 kapılı A Serisi'nin toplamda 5 modelden oluşacak ailenin ilk üyesi olduğunu önümüzdeki dönemde coupe, SUV, SW ve CLA versiyonlarının yola çıkacağını kaydetti.

Premium segment 10.6 milyon adede ulaşacak

Mercedes, BMW 1 ve Audi A3 serisine rakip olacak yeni A Serisi'yle global çapta liderliği hedefliyor. Premium kompakt segmentte bugün 6.57 milyon olan pazar 2020'de 10.62 milyona ulaşacak. Mercedes kompakt premium satışlarında dünyada bir numara olmayı planlıyor.

 

Skoda, yeni B sedan modeli Rapid'i Kasım'da getiriyor

Filo ve taksiye 'hızlı' girecek

Skoda, İngilizce'de 'hızlı' anlamına gelen yeni modeli Rapid ile B sınıfı sedan pazarına geri dönüyor. Avrupa’da yakaladığı satış başarısını Türkiye'de de sürdürmeyi planlayan Skoda, B sınıfındaki Rapid’i bu sonbaharda yollara çıkaracak. Skoda'nın Türkiye distribütörü Yüce Auto, 2012 yılında satışlarını 10 bin adedin üzerine çıkaracak. 2013 yılı için 12 bin 500 adetlik satış hedefi koyan Skoda, 2015’te 20 bin adetleri aşacak.

Yüce Auto Yönetim Kurulu Üyesi Emir Berduk Marşan, Rapid’in 2007'de üretimi sona eren Fabia Sedan modelinin boşluğunu dolduracağını belirterek, "Yeni aracımız Kasım ayı başında başlayacak İstanbul Autoshow'da tükticilerin beğenesine sunulacak. Müşterilere teslimatlar ise 2013 yılı başında yapılacak" diye konuştu.

Rapid modeliyle ile birlikte hedeflerini yükselttiklerini, taksi ve filo pazarına da gireceklerini vurgulayan  Marşan, “2018’te Skoda global olarak 1.5 milyon adet satış hedefliyor. Biz de Türkiye’de yüzde 3’lik pazar payı hedefliyoruz. 2015’te hedefimiz 20-25 bin adetlere çıkmak. Rapid, Octavia'dan sonra ikinci lokomotif modelimiz olacak. Türkiye pazarı Rapid için ideal bir pazar olacak, global satışlarda Türkiye’nin sıralamada ilk 4’e gireceğini düşünüyoruz" dedi. Rapid’in fiyatının rekabetçi olması için Skoda fabrikasıyla sıkı bir pazarlık yaptıklarını kaydeden Emir Marşan, otomobili bugünkü rakamlarla 35 ile 55 bin TL’lik arasında bir skalayla pazara sunmak olduğunu belirtti. 

6 ayda bir yeni model gelecek

Emir Berduk Marşan, VW Grubu'nda yoğun talep gören otomatik (DSG) şanzıman sıkıntısının yeni fabrika açılmasıyla giderileceğini açıkladı. Marşan, önümüzdeki aylarda mini sınıftaki Citigo'yu tüketicilerin beğenisine sunacaklarını, 2015'e kadar her 6 ayda bir tüm modellerin yenileneceğini belirtti.

1.6 lt dizel otomatik seçeneği var

Skoda'nın Rapid'i, markanın Fabia ve Octavia modelleri arasında yer alacak. Kompakt otomobil 4.48 metre uzunluğa ve 1.7 metre ene sahip. Rapid’de Active, Ambition ve Elegance olarak üç farklı donanım paketi seçeneği bulunuyor. Cruise kontrol, karartılmış yan camlar, ısıtmalı ön koltuklar, arka park asistanı, elektronik kontrollü klima, geniş bilgi ekranı ve çok fonksiyonlu direksiyon, Rapid’in konfor donanımlarından bazılarını oluşturuyor. Otomobilin bagaj hacminin 550 litre olduğunu ekleyelim.

Rapid, Türkiye'de 1.2 litre 75 ve 105 beygir, 1.4 TSI 122 beygir benzinli, 1.6 TDi 90 beygir (DSG-otomatik) ve 1.6 litre TDi 105 beygir dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneği ile satılacak.

 

Dacia’nın hafif ticarisi 22 bin liraya geliyor

Dünya çapında 1.9 milyondan fazla araç satan Dacia'nın model atağı tüm hızıyla sürüyor. Renault çatısı altındaki marka MPV Lodgy'den sonra hafif ticari araç Dokker ve Dokker Van'ı pazara sunmaya hazırlanıyor. Fiat Doblo, Peugeot Partner, Citroen Berlingo ve Renault Kangoo'ya rakip olacak Dokker, 2013 yılı başında Türkiye'de satışa çıkacak.

Fas'ın Tanca fabrikasında üretilen Dokker hem iş hem de hobi amaçlı kullanıma yönelik 5 kişilik bir araç özelliğine sahip. Araç, 800 litrelik kapasitesi ile kendi sınıfında en büyük bagaj hacmini sunuyor. Dokker, yük bölümüne veya arka koltuklara erişimi kolaylaştıran camlı bir ya da iki kayar kapı ile satılacak. Dokker Van’ın taşıma kapasitesi de 750 kilograma kadar çıkıyor. Dokker, Türkiye'de 3 farklı motor seçeneğiyle satılacak:  85 beygir gücünde 1.6 MPI benzinli, 75 beygir güç üreten 1.5 dCi ve 90 beygirlik 1.5 dCi dizel motorlar. Dokker'ın her iki dizel versiyonu da 100 kilometrede 4.5 litre yakıt harcıyor.

Dacia Lodgy’de olduğu gibi Dokker ve Dokker Van’ın iç mekanında da hayakı kolaylaştıran ekipmanlar bulunuyor. Araçta navigasyon ve radyo işlevlerini içeren Media Nav multimedya sistemi ile birlikte yedi inçlik dokunmatik ekran ile birlikte Bluetooth bağlantısı sunuluyor. Dokker'ın opsiyon listesinde hız sınırlayıcı ve arka park sensörlerinin olduğunu belirtelim.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ilk 6 ayda Dacia’nın Türkiye’deki pazar payının yüzde 3.7 çıktığını, en çok satan 10 marka arasında olduklarını vurgulayarak 2011’e göre satışlarını yüzde 20 artırdıklarını belirtti. dacia Dokker'ın fiyatının 22 bin liradan başlaması bekleniyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here