Lükse vergi ayarlaması geliyor

50 binlik otoyla 150 binlik otunun ÖTV’si aynı olmamalı diye Lükse vergi ayarlaması geliyor.

Son yıllarda Mercedes, BMW ve Audi gibi lüks markaların 1.6 litrelik Türkiye’de ÖTV Avantajlı modellere yüklenmeleri, Hükümet’i tedirgin etti.

50 bin liralık otomobillerle aynı vergi diliminde yer alan “mütevazi” bir otomobille 150 bin liralık lüks bir otomobilin aynı vergi diliminde ama ayrı gelir grubuna mensup tüketicilere ulaşması rahatsızlık yarattı.

yeni-bmw-5-serisi_76CNNTürk’de yayınlanan sabah programında otomotiv sektörü için getirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesiyle ilgili soruya Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu düzenleme ile Bakanlar Kuruluna yetki alındığını söyledi.

Bakan Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün otomobiller üzerinde biliyorsunuz ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) var. 1600 cc’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 135.

Burada şöyle bir durum var. Her ne kadar motor silindir hacmi aynı olsa da araçların fiyatları arasında çok önemli farklılıklar var. Biz burada bir yetki alıyoruz. Vergi oranlarını fiyat aralıklarına göre farklılaştırabilme yetkisi alıyoruz.

Fiyatlama türlerine göre, örnek olarak veriyorum bunları, 50 bin ile 70 bin lira arasındaki gruptaki otomobiller için bir farklı vergi oranı, alttakiler için farklı bir vergi oranı.”

Amaç fiyat-vergi dengesi kurmak

Getirilen düzenleme ile amaçlarının ne olduğuna da açıklık getiren Maliye Bakanı Ağbal, otomotiv sektöründeki ÖTV’de motor silindir hacminin bugün tek belirleyici etken olduğunu, fiyata karşı bir duyarlılığı olmadığını söyledi.

Ağbal, “Şimdi, ‘fiyatlar arasında bu kadar farklılık varsa, o zaman vergileri de bu farklılığa uygun olarak farklılaştıralım’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yetkinin ne zaman ve nasıl kullanılacağına hükümetin karar vereceğini dile getiren Ağbal, şöyle devam etti:

“Bu aslında bugüne has bir konu değil. Uzun zamandır hep burada bir vergi adaleti beklentisi vardı, biz onu karşılamaya çalışıyoruz. Yani 50 bin liralık bir araçla 150 bin liralık bir araç motor silindir hacmi aynı diye aynı oranda vergilendirilmeli midir?

Vergilendirilmemelidir. Daha farklı oranlarda vergilendirilmesi lazım. Biz burada özellikle şuna dikkat edeceğiz. Düşük fiyat segmentlerinde vergi oranının daha düşük olması lazım. Burada bunun teknik çalışmaları yapılıp kararı öyle verilecek.

Aslında otomotiv sektörüyle karşılıklı görüşüyoruz, yakın bir zamanda aslında sistemi toptan değiştirecek, hem çevreye duyarlı, enerji kullanımına duyarlı hem de diğer taraftan Türkiye’de otomotiv sektörünü büyümenin itici gücü haline getirecek bir yeni sistem üzerinde de çalışmalarımız var. Bu konuda da ben sektöre her zaman söylüyorum, gelin beraber çalışalım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz