Lüks ticarisini tasarlarken, Türkiye’deki esnafa sordu

0

Avrupa'nın en büyük ticari araç pazarlarından biri olan Türkiye'de rekabet kızışıyor. Mercedes-Benz, yeni Citan modelini 1 Kasım'da kapılarını açacak İstanbul Autoshow'la birlikte satışa sunmaya hazırlanıyor. Sprinter, Vito ve Viano’nun yanına eklenecek Citan’la markanın hafif ticari araçtaki ürün gamı tamamlanmış olacak. Lüks otomobili aratmayacak ekipmanlara sahip olacak araç, dinamik çizgileri, radyatör panjuru ve klasik dev Mercedes yıldızıyla öne çıkıyor.

 

TÜRK TÜKETİCİLERİN BEĞENİSİ DİKKATE ALINDI

Aracın en önemli özelliği ise Türk tüketicilerin de beğenileri ve beklentileri dikkate alınarak tasarlanmış olması. Yeni Citan’ın geliştirme sürecinde Türkiye pazarındaki hafif ticari araç müşterileri belirgin bir rol oynadı.

Türkiye’nin, Avrupa’daki en geniş hacimli ikinci küçük ticari araç pazarı olmasından hareketle aracın geliştirmesi sırasında Mercedes-Benz Türk yöneticileri aktif olarak Citan’ın Türkiye şartlarına uygun şekilde geliştirilmesi için katkıda bulundu. Devamındaki proje aşamasında pilot olarak seçilen 5 Avrupa ülkesi Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve İngiltere Türkiye de dahil oldu. Türkiye’de geniş kapsamlı bir pazar araştırması ve fokus grup çalışmaları yapıldı. Avrupa pazarlarında ağırlıklı olarak ticari kullanıma hitap eden panelvan versiyonları üzerinde durulurken, Türkiye pazarı için hem aile hem iş kullanımına uygun olan kombi modelinin özellikleri Türkiye’deki kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde belirlendi.

Nisan ayı başında Türk Lirası'yla ithalata ve satışa başlayan Mercedes-Benz, Vaneo'nun yerini alan alan Citan'la oldukça iddialı. Şirket, yıllık bazda 5-6 bin adet Citan satmayı hedefliyor.

Mercedes’in yeni hafif ticari araç modeli Citan’da 3 farklı dizel motor seçeneği yer alıyor. Euro 5 normlarına uygun 1.5 litrelik dizel motor tüketicilere 75 beygir, 90 beygir ve 110 beygir güç sunuyor. Citan'da Kombi, Panelvan ve Mixto (yarı camlı) olmak üzere 3 farklı karoser olacak. Panelvan'da 3.94 metre, 4.32 m ve 4.71 m olmak üzere üç farklı uzunluk seçeneği ticari kullanıcılar için yaratıldı. Mixto yani 5 kişilik binek versiyonun her 2 yanında sürgülü kapı bulunuyor. Bu aracın arka koltuğu tamamen yatırılabiliyor. Araçta; elektrik destekli hidrolik direksiyon, vites değiştirme göstergesi, sürüş güvenliğini artıran stabilite programı ADAPTIVE ESP, fren asistanı, ABS, ön koltuklarda ön, yan ve perde hava yastıkları standart olarak yer alıyor. Mercedes-Benz Türk, Citan’ın henüz fiyatını açıklamazken, “Rekabetçi olacak” açıklamasını yaptı.

-/-/-/-/-/-/-/-/

Seat yeni Toledo'da 'fiyat' silahını çekti

Seat'in C segmentinde yer alan sedan modeli Toledo, tepeden tırnağa yenilendi. Otomobil, Türk tüketicilerle ilk kez İstanbul Autoshow Fuarı'nda sergilenecek ve ön siparişleri alınmaya başlanacak. Doğuş Otomotiv-Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy, yeni Toledo'nun satışına mart 2013'te başlayacaklarını belirterek, "Toledo için en önemli pazarlar, İspanya, Almanya, Meksika ve Türkiye. Türkiye bir sedan ülkesi. Toledo'nun özellikle bir çok ilimizde Seat markası kadar bilinirliği var. Eski Toledo müşterilerimiz sayesinde işimiz kolaylaşacak. Aracın satışlarımıza çok büyük katkı yapacağı kesin. Bu nedenle filo satışları ile birlikte satış patlaması yapabiliriz" dedi. Gürsoy, satış hedefleriyle ilgili olarak şunları anlattı: "Seat’ın Türkiye’de satış grafiğine bakıldığında son üç yıl içerisinde pazar payında istikrarlı bir görünüm sergilediği görülüyor. Yeni Toledo ile Sedan sınıfında da iddiasını ortaya koyarak satışlara önemli katkı sağlayacak. Seat satışlarının yüzde 30’unun Toledo olmasını bekliyoruz. Toledo’nun model yelpazemize katılması ile 2013'te minimum 7 bin adet satışa ulaşmayı hedefliyoruz."

Anıl Gürsoy, Toledo'nun rekabetçi fiyatı sayesinde pazarda daha da iddialı olacaklarını ifade ederek, "Aracı 36 bin 500 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunmayı planlıyoruz. Cazip fiyatlandırması sayesinde Toledo, Seat markasının gelecekte yeni hedef kitlelere ulaştıracak.

Toledo’nun uygun fiyatla satılacak olması, onun kaliteden ödün verdiği anlamına gelmediğinin altını çizmeliyim. Çünkü Toledo, Seat markasının kimliğinin klasik özelliklerine ve yüksek kalite standartlarına, cazip fiyatlarla sahip olmaya imkan tanıyor" dedi.

Gürsoy, Toledo'nun ikisi benzinli, biri dizel olmak üzere üç motor seçeneği ile satışa sunulacağını kaydetti. Buna göre, araçta 1.2 TSI 85 beygir, 1.4 TSI 122 beygir DSG ve 1.6 CR 105 beygir güç üreten motorlar yer alacak.

Otomobil, Reference ve Style olmak üzere 2 donanım paketi ile satışa sunulacak. Reference paketinde; ABS, yol bilgisayarı, elektrikli ön camlar, direksiyondan kumandalı radyo/CD /MP3 çalar, klima, sürücü ve yolcu hava yastıkları gibi özellikler standart olarak yer alırken, üst donanım versiyonunda alüminyum alaşım jantlar, ESP, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları da yer alacak. Aracın bagaj hacminin 500 litre olduğunu ekleyelim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here