Lüks markadan veda: 2020’den sonra olmayacak

0
64

Nissan’ın lüks sınıftaki temsilcisi Infiniti, Avrupa’da aradığını bulamadı. Ve artık bir çok Avrupa pazarından çıkmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili beklenen açıklama geldi.

Nissan’ın lüks markası Infiniti yakında Batı Avrupa’dan çıkacak. Marka bugün yaptığı açıklama ile Kuzey Amerika ve Çin pazarlarına odaklanacağını duyurdu. Infiniti büyüme pazarlarına dahi iyi yönelmesini sağlayacağı “yeniden yapılanma planının” bir parçası olarak, 2020 başlarında yani bir yıl sonra Avrupa ülkelerinin çoğunda satışını durduracak.

Mercedes A Serisi /GLA platformundaki Infiniti QX İngiltere’deki Nissan tesislerinde üretiliyor.

Infiniti de Avrupa’dan çıkıyor

Marka geçen yıl İngiltere’de 750 otomobil sattı. Sunderland’daki Nissan Motor Manufacturing fabrikasında Mercedes A-Class / GLA merkezli Q30 ve QX30’u üretti, ancak yaz aylarında buradaki üretim durdurulacak.

Bayiler ve servisler açık kalacak

Infiniti bugünlerde bu değişimden etkilenecek çalışanlar için “alternatif fırsatları” araştırıyor. Yeni dönemde Batı Avrupa Infiniti bayileri açık kalacak ve satış sonrası bakım, garanti onarımı, servisi ve bakımı konusunda karar verilene kadar bu devam edecek.

Infiniti’nin bu kararının altında Avrupa emisyon normlarının 2021 yılında 95 gramın altına inecek olmasının yattığı da öne sürülüyor.

Infiniti Türkiye ne olacak?

Türkiye’de Bayraktar Grubu bünyesinde distribütörlük hizmetleri veren Infiniti’nin akıbeti hakında henüz bir açıklama yapılmadı. Bayraktar Grubu, geçtiğimiz yıl DS markasını, geçtiğimiz ay ise Citroen markasını anlaşmalı olarak bırakmıştı. Infiniti ayrılırsa grubun elinde Subaru markası kalacak. Grup, Ege Fren gibi ihracatçı şirketlere de sahip.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here