Lüks otodan sonra denizlere iniyor

Lüks otomobil markası olarak hayata gözlerini açan Lexus, yeni denizlere yelken açıyor. Japon marka performanslı bir yatın nasıl olması gerektiğini göstermek amacıyla, lüks ve performans konusundaki deneyimlerini denizcilik alanına aktardı. Markanın lüks ve sıra dışı yaşam tarzını yansıtan ve Miami’de tanıtılan yeni Spor Yat konsepti, bir çift yüksek performanslı Lexus V8 motoruyla donatıldı.

V8 Lexus motorlu yat, günlük kullanıma da uygun.

Günlük kullanıma uygun

Her ne kadar farklı bir görünüm verse de günlük kullanımlara da uygun yat, sekiz kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. İlham veren tasarımı ve çizgileri ise, Lexus Tasarım Merkezi tarafından yapıldı. Lexus’un yaratıcı gücünün altını çizen bu lüks ve sportif konsept, mühendislerin yaratıcılıklarını da başka bir boyuta taşıdığını gösteriyor.

Lexus Spor Yat konseptinde detaylar

Miami sahillerinde kendini sergileyen yeni konsept yatta üst güverte ve dış gövde, iç bölümle tam bir uyum yakalayacak şekilde tasarlanmış. Yarış otomobilleri, süper spor otomobiller ve yüksek performanslı uçaklarda kullanılan karbonfiber takviyeli polimer (CFRP) teknolojisiyle yapılandırılan gövdenin dayanıklı ama hafif olması sağlanmış. Bu sayede karbon takviyeli fiber kullanılarak yapılan benzer yatlara göre 1,000 kg civarında diyet yapılmış. Suyun altında kalan gövde kısmı ise yüksek hızlardaki dengeyi artıracak ve sürtünmeyi azaltacak şekilde tasarlandı.

Mavi suların üstünde lüks bir yat konseptine Lexus imza attı

Spor Yat’ın motoru Lexus otomobillerinden alındı

Spor Yat’ta, Lexus RC F coupe, GS F spor sedan ve yeni LC 500’de kullanılan yüksek performanslı motor baz alınarak yapılan çift 5.0 litre V8 ünite görev üstleniyor. Her bir motor 440 bg civarında güç üretiyor ve yatı maksimum 43 knot hıza çıkarıyor.

 

Yatın kabini de, bir Lexus otomobili gibi lüks özelliklerle donatıldı. Kaptan, yatın kontrollerini ve sistemleri renkli dokunmatik ekranlı bir panelle gerçekleştiriyor. Bu ekrandan GPS navigasyonu, dijital veriler, yüzey radarı, su altı sonarı, ışıklandırma ve eğlence sistemleri takip edilebiliyor. Kaptan koltuğu elektrikli olarak ayarlanırken, her iki taraftaki dirseklik katlanarak yolcular için birer koltuk haline dönüşebiliyor.

Yeni Spor Yat konsepti Lexus otomobillerini tasarlayan mühendislerin elinden çıktı.

Öndeki yolcu kabininde lüks Lexus derisi, ahşap ve cam detaylarla buluşuyor.

Mutfakta ise iki ocak, lavabo ve buzdolabına yer verilmiş. Aynı zamanda kullanışlı bir banyo da bu süper yatın alt kısmına yerleştirilmiş. 4G Wi-Fi gibi tüm bağlantı özelliklerine sahip entegre ses-görüntü ekipmanları, Mark Levinson ses sistemleriyle tamamlanmış.

Lexus Spor Yat Teknik özellikler

  • Uzunluk: 12.7 metre
  • Genişlik: 3.86 metre
  • Kapasite: 8 kişi
  • Toplam güç: 885 bg
  • Maksimum hız: 43 knot

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here