Tam gaz

Lokal fuarlara doğru tam gaz

Otomobil fuarları etkinliğini kaybetti mi, kaybetmedi mi?

Bu soruyla ilgili yanıtlar önümüzdeki günlerde, aylarda, yıllarda daha çok su kaldırır.

Etkinlik kaybı tartışmalarıyla başlayan süreçte, fuarlar giderek çok daha fazla lokal fuarlar haline dönüşecekmiş gibi görünüyor.

Markalar arasında otomobil fuarlarına katılmama eğilimi artarken, katılmama nedeni olarak yüksek maliyetlere karşılık istenen verimin alınamaması gerekçe gösteriliyor. Buna karşılık otomotiv markaları, otomobil teknolojilerindeki baş döndürücü ilerlemelerin de etkisiyle bilişim fuarlarında daha fazla boy gösterir oldular.

Geçen yıl sonbaharda birçok markanın yokluğunda geçen sonbaharda gerçekleşen Paris Motor Show’a Ford, Aston Martin, Rolls-Royce, Volvo, Mazda, Lamborghini ve Bentley katılmamıştı…

Bu sonbaharda yapılacak Alman imparatorluğunu ifade eden Frankfurt Otomobil Fuarı’na ise Fransız PSA Grubu’nun iki markası Peugeot ve DS  katılmayacaklarını şimdiden açıkladı.

Bu iki dev fuarın düzenlendiği ülkeler aynı zamanda ‘dev otomotiv üreticileri’ olduğu için kendi markaları sayesinde de olsa henüz fuarların ‘sessiz’ olduğunu söylemek zor…

Ama her ‘otomotiv’ devi için bunu söylemeyiz.

Bakınız Tokyo Motor Show…

27 Ekim-5 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Tokyo Motor Show’a hiçbir Amerikalı marka katılmayacak. 2008 krizinden bu yana Tokyo, eski ihtişamını yakalamaya uğraşıyordu. Hatta Trump, Amerikan otomobillerin Japon pazarından daha fazla pay alması gerektiğini dile getiriyor. Ancak Amerikan şirketler bu pazarı fethetmek için pek de coşkulu değil. Bu motivasyon eksikliğinde ‘yerli malı yurdum malı’ ilkesine sıkı sıkıya bağlı Japonların da etkisi var elbette…  Yılda yaklaşık 5 milyon otomobilin satıldığı Japonya’da en fazla satılan markalar sıralamasındaki tek Batılı marka Alman Mercedes. Geçen yıl Japonya’da 67 bin adetlik satış gerçekleştiren Mercedes’in ilk 10 marka arasında bulabildiği yer ise 9’unculuk.

ABD’li Ford daha önce aldığı Japonya pazarından çıkma kararını hayata geçirdi. Doğal olarak bu fuarda olmayacak. Ülkedeki satışları ‘sembolik’ düzeyde olan General Motors da fuarda yok. Japonya Fiat markasıyla varlığı bulunan Fiat Chrysler de olmayacak.

Fuarda bir Amerikalı yer alacak ama o da bir iki tekerli: Harley Davidson

Uluslararası fuarlar bu yönde gelişmelerle anılırken, en son nisan ayındaki İstanbul Autoshow’a Citroen, DS, Subaru, Infiniti, Audi, Volkswagen, Skoda, Lamborghini, Bentley, Seat, Porsche, Bugatti, Kia, BMW, Mini, Land Rover, Jaguar ve Mazda katılmamıştı. Sebepleri biraz ‘moda’, biraz bahane olan bu ‘katılmama’ kararları Autoshow’a olumsuz olarak yansıdı doğal olarak.

Peki 2 yıl sonra İstanbul Autoshow ne olacak?

Markalar ‘modaya’ uymaya, ‘bahane aramaya’ devam ederse her şey olabilir…

Fuarın iptal edilmesi de dahil…

Hemen hemen her markanın katıldığı uluslararası ‘toplaşma’ noktası olarak dünyada sadece Cenevre kalırsa hiç şaşırmayacağım…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz