Lojistikçilere 1 ton ÖTV’siz akaryakıt

Motorine bitkisel atık yağ karıştırılması zorunlu oldu

Bakanlar Kurulu, yeni düzenlemelere imza atmaya devam ediyor.

Önceki gün açıklanan “Mal sevkiyatında bulunan araçlara ÖTV’siz akaryakıt’ miktarı belli oldu.

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, 550 litre olan muafiyet miktarını 900’e çıkardıklarını açıklayarak, “Bu düzenleme ile biz lojistik firmalarımıza ve taşıma firmalarımıza destek vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, “ÖTV’siz akaryakıt temini miktarında artış yapılacaktır. Belli bir miktar üzerinde duruluyor. Ekonomik yükleri hesaplandıktan sonra, çalışmalar tamamlanınca önümüzdeki günlerde Türkiye kamuoyuyla paylaşılacaktır” bilgisini vermişti.

Kapıkule’den Paris’e: 1700 km yol 900 lt yakıt

Konuyla ilgili kararları uygulayan Bakan Tüfenkci, bu konudaki artış oranlarıyla ilgili olarak salı günü TBMM’de şunları söylemişti:
“Bu düzenleme ile lojistik firmalarımıza ve taşıma fırmalarımıza destek vermeyi amaçlıyoruz. 900 litreye kadar ÖTV’siz verdiğimiz yakıtla, Kapıkule’den çıkıp Paris’e kadar 1700 kilometrelik yolu hiçbir yerde durmadan, akaryakıt almadan gidebilecekler. Bu da rekabet açısından olumlu olarak yansıyacak. Bu aynı zamanda taşıma fiyatlarına da etki edecek. Lojistik fiyatlarında düşme bekliyoruz. Bu sektörden gelen, lojistik firmalarından gelen bir talepti.”

İhracatta 900, ithalatta 550 lt’ye devam

Hürriyet’in haberine göre bu oranın ihracat için da geçerli olduğunu belirten Tüfenkci, “Ama dönüşlerinde yani ithalatta yine aynı sınır korunacak. 550 litrelik muafiyet devam edecek yurda girişlerinde. Bir de orada bir düzenleme ile getirdiğimiz husus, ÖTV’siz akaryakıt veren gümrük kapılarının sayısını çoğaltacağız. 5-6 yerde bu uygulama var. 20’ye yakın yere çıkaracağız. 20 civarındaki sınır kapısında ÖTV’siz yakıt istasyonu kuracağız” şeklinde konuştu.

Amaç dışı kullanıma dikkat edilecek

Bakan Tüfenkci, konunun suistimale açık olacağına yönelik kaygıları gidermek için de denetimlerin sıkılaştırılarak, önlemler alınacağını belirterek, şunları söyledi:

“Biz yurda girişlerinde depoları ölçüyoruz. Şu anda da ölçüyoruz zaten. Dolayısıyla kendilerine verilen tırlarda 550, diğer çekicilerde 400, otobüslerde 300 litre muafiyeti sıkı bir şekilde kontrol ediyoruz. Bunu ihlal edenlere de ağır cezalar öngörüyoruz. 900 litre ile gidip, aynı miktarda geri dönemez. En fazla 550 litre ile dönebilecek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz