Lider ve rekortmen

İntercity olarak yeni araç alımlarıyla 50 bin adetlik rekortmen bir filo haline geleceklerini açıklayan Vural Ak, yılın ilk 6 ayında 9 bin ikinci el araç sattıklarını da bildirdi.

 

Vural Ak, Paul Ricard Pisti’nde test ettiği McLaren için halen alım kararı vermedi…

 

Intercity’de hedef 50 bin

Sıcak temmuz geride kalıyor. 15 Temmuz akşamındaki darbe girişimi otomotiv pazarına yüzde 30-40 oranlarında negatif etkiyi tetikledi.

Temmuz sonuçları bir kaç güne açıklanır ama darbe girişimi sonrası konuğu olduğum filo kiralamada Türkiye’nin en büyüğü ve en profesyonellerinden İntercity’nin kurucusu ve başındaki isim Vural Ak, 2016’nın kalan yarısı için olumlu konuştu.

İntercity olarak yılın ilk yarısında 12 bin adetin üzerinde alım yaptıklarını, 9 bin eski aracı çevirdiklerini, yılın ikinci yarısındaki alımlarıyla birlikte bu rakamın yol sonunda 50 bin sınırına dayanacağını dile getirdi.

Bu yıl herşeye rağmen otomobil satışlarının geçen yılı yakalayacağını söyleyen Ak, filo pazarının 300 bin adetlere yükseldiğin, bunların 100 bininin de yeni anaç olduğunu dile getirdi.

Yüzde 70’inin eski kiracıların araç yenilenmesi sonucu işlem yaptığını belirten Ak, “Bunların yüzde 30’u da segmentin büyüme potansiyelinin gerçekleşmesi sonucu yeni müşterilerden oluşuyor” dedi.

 

 

KOBİ’lerin işletme sermayelerini filo kiralama ile desteklemeyi öğrendiklerini ifade eden Ak, “Doğru yönetemeyenler de oluyor. Kiralarını ödeyemez duruma geliyorlar. Banka kredisi kullansalar acımasız icra yöntemi hemen başlıyor. Oysa filo kiralama şirketleri bu durumda mahalle bakkalı gibi duruma uygun idare davranıyı gösterebiliyorlar.” diyerek, filo kiralama pazarını etkileyen faktörlerden birinin de bankalardan kaçış isteği olduğuna değindi.

Filo pazarında bu yılki hedeflerinin 46 bin olduğunu ama son gelişmeler sonrasında otomotiv şirketlerinin ekstra indirimlerle kendilerine teklif getirdiklerini, finansal kuruluşların da biraz daha düşük faiz teklifi aldıklarını açıkladı.

“Yeni dönemdeki bu fırsatları da değerlendireceğiz. Yaşananlar piyasada çok kısa süre dalgalanma yaptı. Belki distribütörlerin temmuz ayı satışları etkilenecek. Ama bunun o kadar yüksek olacağını sanmıyorum. Önümüzdeki aylardan itibaren bu düşüş tekrar kapanır”.

Bu yıl İntercity olarak yeni araç alımlarıyla 50 bin adetlik rekortmen bir filo haline geleceklerini açıklayan Vural Ak, yılın ilk 6 ayında 9 bin ikinci el araç sattıklarını da bildirdi.

Yılın ilk 6 ayında reel olarak 2500 araçlık yeni müşteri artışı elde ettiklerini belirten Vural Ak, “İlk 6 ayda 12500 adet araç aldık, 9 bin sattık. 2. 6 ayda 3 bin aracımız geri dönecek, 14 bin yeni araç almayı planlıyoruz. 2015 en iyi yılımız olmuştu. 2016 onu da geri bırakır. Son gelişmeler bu öngörülerimizi değiştirmedi. Fakat adetler büyürken karlılık düşüyor. Bunun da atını çizmek isterim” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz