Lider oluruz, VW’nin yatırımına karışmayız

 

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım yapıp yapmayacağı yılan hikayesine döndü. Hükümetin her fırsatta yatırıma davet ettiği VW, yeni ticari araç projesi için Polonya ve ülkemiz arasında gel-git yaşıyor. Kan kaybı yaşayan ticari araçta Türkiye’nin ne kadar şansı olduğu da merak konusu… Yatırım tartışmaları devam ederken, VW Grubu’nun distribütörü Doğuş Otomotiv, sessiz sedasız liderliğe koşuyor. Eğer VW toplam pazarda liderliği elde ederse, ilk kez ithal bir marka Türkiye’de birincilik kürsüsüne çıkacak. Peki liderlik, yatırım kararının önünü açacak mı? Audi A3 Sedan’ın test sürüşünde sorularımızı yanıtlayan Doğuş Otomotiv’in CEO’su Ali Bilaloğlu, “Bu yıl satışlarımız 125 bin adet seviyesinde çıkar, rekor kırarız. Pazarda lider olmayı hedefliyoruz” dedi. Audi A3 Sedan’ın test sürüşüne sorularımızı yanıtlayan Bilaloğlu, otomobil pazarının bugüne kadarki performansını tekrarladığı taktirde rekor kıracağını belirtti. Ali Bilaloğlu, şunları kaydetti: “Bu tempo devam ederse binek otoda tüm zamaların en yüksek satışı elde edilir. Ancak bu kurun ve ekonomideki görünümün korunması lazım.”

Doğuş Otomotiv CEO’suna yönelttiğimiz ‘2013’te pazar lideri olduğunuz zaman VW’ye yatırım hükümet için daha fazla baskı olur mu?’ sorusuna ise “Liderlik farklı yatırım kararı farklı. Yatırım görüşmeleri bizim dışımızda gelişiyor. Şu an ne durumda bilmiyorum. Ancak Volkswagen’in yatırım kararı bizimle ilgili bir konu değil, Kendileri karar verecek. Biz müdahil değiliz…”

 

Devlerin iştah kabarttığı Irak’a Kasım’da giriyor

Doğuş Otomotiv, otomotiv devlerinin iştahını kabartan Kuzey Irak pazarına Kasım ayında girecek. Şirket, VW ve Audi markasının distribütörlüğünü üstlendi. Ali Bilaloğlu, ilk etapta Erbil’de faaliyetlerine saşlayacaklarını belirterek, “Tüm Irak bizden sorumlu. Kasım’da showroom’u devralıyoruz. Bu bölgedeki tek distribütör Doğuş Otomotiv olacak. Kuzey Irak büyük pazar ancak satış rakamlarınıyla ilgili bir istatistik yok. 6 ay deneme süreci olacak. Ondan sonra yatırım için karar vereceğiz” dedi. Bilaloğlu, Kuzey Irak’ın önümüzdeki 101-5 yıl içinde en hızlı büyüyen pazar olacağını ekledi.

 

A3 Sedan 86 bin liraya satışta

Audi, lokomotif modeli A3’ün sedan versiyonunu Türkiye’de satışa sundu. Küçültülmüş A4’ü andıran kompakt sedan otomobil, 4.460 milimetre uzunluğa sahip. Coupeyi andıran tasarımıyla öne çıkan A3 Sedan, ilk etapta 140 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1.4 TFSI benzinli motorla satılacak. Araçta Stronic şanzıman standart olarak sunulacak. 105 beygir gücündeki 1.6 litre dizel motor seçeneği Kasım sonunda ülkemize gelecek. 1.4 TFSI A3 Sedan, 100 km’de ortalama 4.7 litre harcıyor. Aracın maksimum sürati 217 km/s. A3 Sedan’ın fiyatı 86 bin liradan başlıyor. Doğuş Otomotiv Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, sedan segmentinde, yeni modelleriyle iddialı olmak istediklerini ve A3 model ailesinde satışların yüzde 70’nin A3 Sedan olacağını ön gördüklerini söyledi. Bottaro, A3 Sedan’da Çin, Rusya, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin en büyük pazarların olacağını belirterek, “Otomobile yoğun ilgi var. İstedğimiz kadar araç almakta zorlanabiliriz. Bu yıl 1.500 adet A3 Sedan satarız. 2014’te 6 bin 500 aaraç rahat satarız ancak ne kadar tedarik edeceğimiz önemli” dedi.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz