Lastikte imal yılı değil, nerede, nasıl saklandığı önemli

 

Michelin uzmanları dikkat edilmesi gerekenin lastik üretim tarihi değil, saklama koşulları olduğunu vurguluyor. Zararlı maddeleri sünger gibi emme özelliği olan lastikler için en iyi koruma, güneş görmeyen bir ortamda, dikine, mazot, benzin ve yağ gibi petrol türevlerinden uzakta saklanmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Uzmanlara göre doğru koşullarda stoklanan bir lastiğin ticari ömrü 10 yıldır. Ancak bu konuda yaşanan bilgi kirliliğinden dolayı sürücüler sorun yaşayabiliyor. Bir lastiğin ömrü; stoklama koşulları, stok yapılan yerin konum ve durumuna değişiklik gösteriyor. Uygunsuz ortamda stoklanan lastik kapağı açık bırakılmış bidon ve kaplardan çıkan uçucu maddelerin üzerine yapışması sonucu korozyona uğrar ve zarar görür. Zaman içerisinde lastik özelliğini yitirmeye başlar. Akülerin içerisindeki asit de kapağa bırakıldığında uçuşur ve lastiklere yapışır, lastik zararlı maddeleri sünger gibi emer. Yanı sıra lastik yakınlarında bulunan kaynak makineleri, elektrik terminalleri de lastiği olumsuz etkilere maruz bırakır. Yani lastiğin ömrünü etkileyen en önemli aktör stoklanma koşullarıdır.

 

Daha uzun bir ömür için lastik hangi koşullarda saklanmalı?

•    Mazot, benzin, yağ gibi petrol türevi uçucu maddelerle, akü asidiyle temastan uzak tutulmalı.

•    Kaynak makineleri, elektrik terminalleri gibi lastiğe zarar verebilecek uygulama yerlerine yakın olmamalı.

•    Stok yeri güneşi direkt olarak görmemeli.

•    Saklama ortamı rutubetten arındırılmış olmalı, zemininde su olmamalı.

•    Lastikler raflara dik olarak yerleştirilmeli ve zaman zaman yüzeye temas eden yeri değiştirilmeli.

 

 

5 yıl bekleyen Michelin lastiği satışa sunulmaz

Michelin üretildikten sonra fabrikada 5 yıl beklemiş lastikleri satış (bayi-franchisee) ağına vermez. Üretilen her lastiğin sahada da satılmak üzere 5 yıl daha bekleyebileceğini düşünerek hareket eden Michelin, lastiklerini sürücülerin en uzun ömürle kullanabilmesini sağlayan bir stok politikası izliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz