Lastikte ‘Doğru Hava Basıncı’nın ilk durağı belli oldu!

Motorlu taşıtların yolla temasını sağlayan lastikler, aynı zamanda aracınız için hayati öneme sahip. Güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından lastik basıncının doğru seviyede olması büyük önem taşıyor. Lastik basıncının gerektiğinden yüksek ya da düşük olması aracın performansı ve dayanıklılığının yanında yol tutuşunu da olumsuz yönde etkiliyor ve bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor.

Aracınızın lastiklerini olması gereken değerlerin dışında şişirmek önemli güvenlik sorunlarını da beraberin de getirirken, yakıt tüketimine de olumsuz etki ediyor. Doğru lastik hava basıncı, trafikte güvenliği sağladığı kadar yakıt tasarrufu ve lastik ömrünü uzatması açısından da avantajlar sağlıyor. Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla tüketime neden olurken, düşük hava basıncı lastiklerin hızlı aşınmasına da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30’a varan oranda azaltıyor.

Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, 13 yıldır düzenlediği ‘Doğru Hava Basıncı’ etkinlikleri ile otomobil sahiplerini bu konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bu yıl 26 Ağustos – 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikler, Sapanca, Susurluk, Afyon, İzmir, Antalya, İstanbul ve Ankara olmak üzere toplam 7 noktada misafirlerini ağırlayacak. Etkinliklerde, alanında uzman Michelin yetkilileri tüketicilerle buluşarak lastikte doğru hava basıncı konusuna dikkat çekecek.

‘Doğru Hava Basıncı’ etkinliğinde neler olacak?

Aktiviteler boyunca, sürücülerin lastikte doğru hava basıncı için yalnızca birkaç dakika ayırarak trafik kazalarını önemli ölçüde önleyebileceği anlatılacak.

“Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında kısa zaman içerisinde sürücülerin lastik hava basınçları ölçülerek değerlendirilecek. Ölçüm işleminin gerçekleşmesinin ardından tavsiyelerini paylaşacak Michelin ekipleri, katılımcıların lastiklerinin hava basıncını araç üreticilerinin tavsiyelerine uygun olarak ayarlayacak.

‘Doğru Hava Basıncı’ etkinliği nerede?

26-27 Ağustos tarihlerinde Sapanca’da Berceste Dinlenme Tesisleri’nde başlayan aktiviteler, 30-31 Ağustos’ta Susurluk Festiva Outlet’te; 5-6 Eylül’de Afyon Afium AVM’de; 9-10 Eylül’de İzmir Forum Bornova’da; 12-13 Eylül’de Antalya 5M Migros AVM’de; 16-17 Eylül’de Carrefour İçerenköy AVM’de ve 20-21 Eylül’de Ankara Acity AVM de gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz