Lastik bayileri kurumsallaşıyor, eğitimli torunlar işin başına geçiyor

 

140 yıllık Amerikan lastik markası BFGoodrich Türkiye'ye gelişini hatırlattı. İlk Amerikan otomobilinin de lastiği olan bu Amerikalı marka, Türkiye'de 4×4 lastiği olarak rekabette kendini göstermeyi istiyor.

Aslında Amerikalı marka, Fransız Michelin çatısı altında bir alt marka olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye'ye gelişi 2 yıl önceye dayanıyor. Türkiye'ye önce binek lastiklerle gelmiş olan marka, şimdi 4×4 lastikleriyle iddialı olduğunu göstermek için kendini Volkswagen Amarok'ların 'Ayaklarında' Soğukkuyu Yaylası'nın tamamen toprak ve çamurdan oluşan yollarına vurdu.

Yolculuk boyunca Michelin Türkiye'nin uzun yıllar Pazarlama Müdürlüğü'nü yürüten son olaraksa Satış Müdürlüğü görevine atanan Sertan Akçagöz ile 

epey uzun bir sohbetimiz oldu.

 

Akçagöz, 188 milyar dolar büyüklüğündeki dünya lastik piyasasında Michelin grubunun payının yüzde 14.6'ya ulaştığını söyledi. İçinde Türkiye'nin olmadığı 18 ülkede 69 fabrikada üretim yapıyor. 2012 yılı cirosu 21.5 milyar euro. Şirketin çatısı Michelin. Altında 16 ayrı marka var. BFGoodrich bunlardan biri. Michelin Türkiye'de alt markalarından Taurus ve Kleber lastiklerinin de satışını gerçekleştiriyor. Ayrıca tüm bayilerini de Avrupa'nın en büyük lastik franchise ağı Euromaster'a dönüştürüyor.

Bayi dönüyştürme operasyonunuda 250'nin üzerinde Michelin bayii ile anlaşma imzalandığını belirten Akçagöz'ü Genel Müdür Marco Guiliani tamamlıyor: 

"Bunların 36'sı dönüşümünü tamamladı. Bu yıl sonuna kadar bu sayının iki üç kat yukarı çıkması bekleniyor. Toplam 400 bayisi olan Michelin Türkiye, bayilerinin döşünümünü cirolarına göre subvanse ediyor.

Türkiye'de lastik bayiliğinin eski görünümünden uzaklaştığını söyleyen Akçagöz, "üçüncü kuşak eğitimli torunlar işleri devralmaya bşaladı. Yurtdışı eğitimli genç nesil işin başına geçip, yeni değer merkezleri yaratıyor. Biz de bayi sayısını çoğaltmaktan öte, onların şubeleşmelerine ve gelişmelerine yol açacak büyüme politikaları oluşturuyoruz. onlar için sürekli eğitim programları organize ediyoruz." açıklamasını getirdi.

 

Aslında Michelin toplantısından birgün önce de Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman ile yaklaşık bir saatlik sohbetimiz olmuştu. Sektörün deneyimli ismi Bayman da bu gelişmenin altını çizmişti.

Bayman, yaptığımız sohbette "iş ortaklarımızı besleyen politikalar izliyoruz. Lastik bayileri işlerini büyüttüler. KOBİ kapsamından çıktılar. Bu yüzden bazı bankalardan 'Siz Kobi ölçeğini aştınız. Bu yüzden size KOBİ kredisi veremiyoruz' cevabı alıyorlar. KOBİ kredileri kesildi. Onların korbusinessleri lastik yönetimi. Oysa onlar 2000'li yılların başlarında başka işlere girip çıkmışlardı. Sonra lastiğe geri döndüler. üçüncü kuşaklar var, kadınlar var. Bu alandan başka sektöre gidenler azaldı" değerlendirmesini yapmıştı.

 

BU YIL KIŞ LASTİĞİ BİNEKLERE DE ZORUNLU OLACAK

Türkiye'de 5 milyon kış lastiği satılacak.

Akçagöz ile sohbetimizde kış lastiği zorunluluğu konusu da gündeme geldi. Akçagöz, geçen yıl Türkiye'de kış lastiği pazarını "ikiye katlayan" yasal zorunluluğun, bu kış binek otomobilleri de kapsaması yönündeki bakanlık çalışmasını hatırlattı.

Bu kararın çıkmasından sonraki satışlara yönelik beklentiler kış lastiği satışlarının en az yüzde 50 daha artması yönünde. Yani yasal zorunluluk öncesinde 1.5 milyon adetlerde seyreden kış lastiği pazarı 3 milyon adete çıkmıştı. Şimdi düzenleme binek araçları kapsayınca bu rakam 5 milyona yaklaşacak.

Aslında 10 milyon adetlik bir lastik pazarının olduğu bir ülkede bu pazarın yüzde 50'sine iki yıl içinde ulaşılması da ilginç bir seyri gösteriyor.

 

Bu sohbet sırasında başka şeyler de öğrendik.

 

 

 

 

 

ARAÇ  KULLANAN MICHELIN ÇALIŞANININ TELEFONUNU AÇMASI YASAK

Mesela Michelin ekibinde çalışanlar eğer araç kullanıyorlarsa çalan telefonlarını açmıyorlar. Michelin kurallarına göre araç kullanırken telefon açmak yasak. En rütbeli yönetici bile ekipten birine neden telefonunu açmıyorsun diye hesap soramıyor.

Akçagöz, bu kararın öncesinde bluetooth kullanımının zorunlu tutultuğunu ama daha sonra bluetooth üzerinden konuşmanın da yasaklandığını söyledi.

Araç  kullanırken telefon ile konuşmanın ne kadar dikkat dağıttığının tam olarak ktavranmadıağı bir ödnemde Michelin'in böyle bir karar alıp, çalışanları tamamen sürüş odaklı tutması dikkate değer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz