Kurt şehrine komşu fabrika geliyor

Bir kaç yıl sonra 500 km menzilli, yarım saatin altında bir sürede kablosuz yüzde 80 şarj olabilen pillere sahip otomobilleri yollara çıkarmaya hazırlanan Volkswagen, ABD’li Tesla’nın Gigafactory yatırımına yanıt veriyor.

İşte Almanya’da yapılacak yeni dev yatırımın detayları…

Tesla elektrikli araçları için batarya üreteceği Gigafactory’nin açılışını temmuz ayının sonlarına doğru gerçekleştirmeye hazırlanırken, 2025 yılına kadar 1 milyon adet elektrikli ve hibrit araç satmayı hedefleyen Volkswagen, elektrikli araç devinin ensesinden ayrılmayacak gibi görünüyor. Basında çıkan haberlere göre Alman devi geleceğin araçlarına batarya üretmek için yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım yaparak anavatanında yeni bir fabrika inşa edecek.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan VW Yatırımlar Müdürü Frank Witter, henüz ortada kesin bir karar olmadığının altını çizerek, “çeşitli stratejik senaryolarımız var” diye konuştu. Witter, elektrikli araç ve batarya teknolojisinin VW için oldukça kritik olduğuna da değindi.

Yeni Volkswagen Beetle

Almanya’nın haber ajansı bu hafta batarya fabrikası ile ilgili ilk haberi yaptı ve fabrikanın VW’nin genel merkezi Wolfsburg’a 54 kilometre uzaklıktaki Salzgitter’a inşa edileceği manşetini patlattı.

2025 yılındaki 1 milyonluk elektrikli araç planından önce 2020 yılına kadar kendine 20 yeni elektrikli ve hibrit model hedefi koyan Volkswagen’in iki modeli de doğrudan Tesla-avcısı olarak konumlanacak. Bu modeller tahmin edersiniz ki, Porsche Mission E ve Audi e-tron quattro.

Yeni Volkswagen Amarok

Daimler’ın geçen yılın sonunda Li-Tec batarya fabrikasını kapatmasının ardından önemli bir üretim tesisinden yoksun kalmış olan Almanya, VW’nin yeni fabrikasıyla yepyeni bir tesise kavuşmuş olacak.

Bu arada, Tesla’nın yılda 500 bin adet elektrikli araca yetecek kadar pil üreteceği “Gigafactory”sinin yaklaşık olarak 100 futbol sahası büyüklüğünde olduğunun altını çizelim.

Yeni Tiguan mayısta Türkiye’de

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz