Kurlar arttı ama faizler hâla teşvik edici

 

       

      Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, kurlardaki artışın fiyatlara yansıtılmasının pazarın bir miktar yavaşlamasına sebep olduğunu belirterek kasım ve aralık ayında bunun düzene girmesini beklediğini söyledi.

Tüketici faizlerinin otomobil satın alma konusunda insanları hala teşvik ettiğinin altını çizen Bozkurt, “Otomobil almaya kararlı insanlar için ortam hala uygun.” açıklamasında bulundu. Bozkurt, ekim ayı boyunca yaşanan uzun tatillerin otomotiv pazarına da etki ettiğinin altını çizdi.

Hafif ticari araç pazarındaki daralmanın sektör için her zaman bir soru işareti olduğunu dile getiren Bozkurt, hafif ticari araç satışlarının ekonominin seyriyle paralel gittiğini belirtti.

2014 yılında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) motorlu taşıtların emisyon salınımlarını dikkate alınmasıyla ilgili de açıklama yapan Bozkurt, Türkiye’de aracın yaşı arttıkça, çevreyi daha fazla kirletmeye başladıkça vergisini azaltan bir sistem olduğuna dikkat çekerek, "Çevreyi ne kadar kirletiyorsa o kadar fazla vergisi olması gerekiyor. Bu çalışmayı yaptıklarını biliyoruz ama detaylarını bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Son olarak Toyota’nın geleceğine değinen Bozkurt sözlerini “Ekim ayını güzel kapattığımızı düşünüyorum. Bu yıl sonuna kadar bu seyirle giderse pazarın 840 bin adetle kapanmasını bekliyoruz. Toyota olarak bizim 2010'da 40 bin 58 adetle kırdığımız bir rekorumuz vardı. Hedefimiz bu yıl yeni bir satış rekoru kırmak." diyerek tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz