Küresel çip krizi: Sıra BMW’ye de geldi

bmw x1 üretimi

BMW X1 üretimi yapılan Regensburg fabrikası bu hafta vardiyaları azaltacak. Otomotiv endüstrisinin tedarik zincirindeki sıkıntılar daha da kötüye gidecek gibi görünüyor. Kısa süre önce Volkswagen Grubu’nun kanatları altındaki markalara yılın ikinci yarısına hazırlıklı olmaları konusunda uyarmıştı. Çip krizi ile ilgili yaşanan sorunlar, otomotiv devlerinin üretimi durdurmasına ya da yavaşlatmasına neden oluyor.

VW kriz için uyarı yaptı

BMW X1 üretimi yavaşlıyor

Çip krizinin bu yıl sektöre on milyarlarca dolara mâl olacağı tahmin ediliyor. BMW ise bu krizden şimdiye kadar zarar görmemiş otomobil üreticilerinden biriydi.

BMW ve Mini fabrikalarında çip krizinin etkileri hissedilmeye başlandı. Şirketin sözcüsü yaptığı açıklamada, 30 Nisan’dan itibaren İngiltere’deki Oxford fabrikasında Mini otomobil üretiminin 3 gün süreyle duraklatılacağı söylendi. Autonews’ün haberine göre, bu hafta Almanya’nın Regensburg kentindeki BMW fabrikasındaki vardiyaları da azaltıyor.

Makyajlı BMW 3 Serisi yakalandı

Mini üretimi yapılan Oxford fabrikasında 2019 yılında yaklaşık 222.340 adet Mini üretildi. Bu da iş günü başına yaklaşık 870 otomobil demek. Bu arada İngiltere’de üretilen otomobillerin yaklaşık yüzde 80’inin ihraç edildiğini de belirtelim.

bmw x1

Diğer taraftan, Regensburg fabrikası X1 ve X2’nin yanı sıra 1 Serisi ve 2 Serisi Gran Tourer modellerini üretiyor. Fabrika, geçen yıl yaklaşık 200.000 araç üretti. Bu da iş günü başına yaklaşık 790 otomobil demek.

Şirket, diğer BMW fabrikalarında ise çalışmaların normal çekilde devam ettiğini belirtti.

Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı bir açıklamada çip krizini büyük bir sorun olarak nitelendirirken; NXP Semiconductors, tedariğin tüm yıl boyunca kısıtlı olmasını beklediğini belirtti ve otomobil endüstrisi için kısıtlamaların 2022’ye kadar uzayabileceği konusunda uyardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz